"Enter"a basıp içeriğe geçin

La Tahzen! (Üzülme!) | Mesnevi’den Hikayeler 4. Bölüm

La Tahzen! (Üzülme!) | Mesnevi’den Hikayeler 4. Bölüm

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=ubmUNbUcZpM.

Lahtahsen üzülme. İnsanlar senin kalbini kırmışsa üzülme. Rahman ben kırık kalplerdeyim buyurmadı mı? O halde ne diye üzülürsün ey can? Gündüz gibi ışıyıp durmak istiyorsan……gece gibi kapkaranlık nefsini yak. Derdin var diyorsun.
Dert insanı hakka götüren Burak’tır. Sen bunu biliyorsun. Sanma ki dert sadece sende var. Şunu bil ki sendeki derdi nimet sayanlarda var. Umudunu yıkma. Yusuf’u hatırla. Dert neredeyse deva oraya gider. Yoksulluk neredeyse nimet oraya gider.
Soru neredeyse cevap oraya verilir. Gemi neredeyse su oradadır. Suyu ara. Susuzluğu elde et de……sular alttan da yerden de fışkırmaya başlasın. Dünya malı Allah’ın tebessümüdür. Ona bak ama sarhoş olma. Lahtahsen üzülme. Irma Deniz denize okyanus sığmaz. Aşık olmayana anlatsan da ben, sen anlamaz. Hakka ulaşmak için yoldur desen kimse inanmaz. Gönlünde zerre-i miskal şems olmayan yanmaz. Yanamaz. Ayağın kırdı diye üzülme. Allah senden aldığı ayak yerine belki sana kanat verecek. Kuyu dibinde kaldın diye üzülme. Yusuf kuyudan çıktı da Mısır’a sultan oldu. Unutma. İstediğin bir şey olursa bir hayır, olmazsa bin hayır ara. Geçmiş ve gelecek insana göredir. Yoksa hakikat alemi birdir. Bu alem bir rüyadır. Zanla kapılma ey can. Rüyada elin kesilse de korkma elin yerindedir. Dünya bir rüya ise başına gelen felaketler de geçicidir. Neden çok üzülürsün ki?
Her şey üstüne gelip de seni dayanamayacağın bir noktaya getirdiğinde……sakın vazgeçme. Çünkü orası gidişatın değişeceği yerdir. Bu alemin, bu kainatın kitabı sensin. Aç da kendini oku ey can. Kainatın en uzak köşesi senin içinde ufak bir nokta.
Ama sen bunun farkında bile değilsin. Derdin ne olursa olsun korkma. Yeter ki umudun Allah olsun. Herkes bir şeye güvenirken senin güvencen de Allah olsun. Hiçbir günah Allah’ın yüce merhametinden büyük değildir. Ama sen yine de günah işlememeye bak. La tahsen.
La tahsen. Üzülme. Derdin ne olursa olsun bir abdest al, nefes gibi……ve bir secade ser odanın bir köşesine. Otur ve ağla. Dilersen hiç konuşma. O seni ve dertlerini senden daha iyi bilir. Unutma. Dua ederken ona kırık bir gönülle el kaldır.
Çünkü Allah’ın merhamet ve ihsanı gönlü kırık kişiye doğru uçar. Sopayla kilime vuranın gayesi kilimi dövmek değil tozu kovmaktır. Allah tozunu alıyor diye niye kederlenirsin ey can? La tahsen üzülme.
Bir şey olmuyorsa ya daha iyisi olacağı için……ya da gerçekten olmaması gerektiği için olmuyordur. Şu uçan kuşlara bak. Ne ekerler, ne biçerler. Onların rızkını düşünen Allah seni mi ihmal edecek sanırsın? Yeter ki sen istemeyi bil. Belalar sağanak yağmurlar gibi yağar. Ancak başını onat tutabilenler aşk kaydına geçerler. Bela yolunda muayyen bir menzildir aşık. Her nereden gam kervanı gelse de…
…aşk derdinde olan kişi baş derdinde değil.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir