"Enter"a basıp içeriğe geçin

Mahya Işıkları 25.Gün | Şair ve Meddah

Mahya Işıkları 25.Gün | Şair ve Meddah

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=LsEuRSbYBT0.

İSTANBUL ŞEHİR HARITASI Elimize İstanbul şehir haritasını alarak başlayalım Mahya Işıkları’na. Pek çok sokak görürüz. Binlerce sokak ve bir o kadar sokak adı. Fakat öyle bir yer vardır ki İstanbul’da.
Bütün sokak adları kuşlar. Kuşların adlarından oluşan bir semt düşünün ki, bütün sokak tabalarında o güzel kuşların adlarını okuyoruz. Ve o, sokakları kesen caddelerin adları da kuş adları. Sokakların ve caddelerinin kuş adlarıyla kurulduğu bir semti vardır İstanbul’un. Semtin adı da Kanarya.
Kanarya semtindeki sokak ve cadde adları hep kuşlarla doludur. Ve İstanbul’un o şehir haritasına baktığımızda, sokaklar ve onları kesen caddeler hepsi kuş adı. Ama bir kafes görüntüsü vardır. Bir kafes. Şehir haritasında bir kafes görüleme.
Sokak ve caddeler hepsi kuş adı. Semtin adı da Kanarya. Peki, mahyaçıları arayalım İstanbul’un şehrin haritasında. Bir mahyaçın adına verilen sokak var mıdır? Ne yazık ki yok. Fakat mahyaçı sokağı vardır. Nerede? Beyoğlu’nda, İstiklal Caddesi’nde. İstiklal Caddesi’nde Alea Camii vardır ya, onun hemen yandaki sokağın adı mahyaçı sokağıdır. Mahyaçı. Ama hangi mahyaçın? Bilmiyoruz. Mahyaçı Sokağı. Meddah adına da bir sokak vardır. Beşiktaş’ta Meddah İsmet Sokağı vardır. Meddah İsmet Sokağı. Beşiktaş’ın böyle kuytu kenar köşelerinde çok dik bir yokuştur. Meddah İsmet kim? Meddah İsmet İstanbul’un en ünlü meddalarından biri. Ramazan gecelerinin en çok dinlenmek istenilen meddalarından da İsmet Bey.
Divan yolundaki Arif’in kıraathanesinde çıkardı. Orada oynardı. Ve Meddah İsmet bütün oyunlarına şöyle başlardı. Sanmayın İsmet’i naçisi size safsatalar seyreder, serdeyler, halka ibret verecek menkebeler arz eyler. İlk sözü buymuş Meddah İsmet’in.
Meddah İsmet zamanla yerini bir başka meddaha Aşki’ye bırakır. Aşki Efendi. Bodrum kökenidir Aşki Efendi ve Meddah İsmet’in koltuğuna o oturur. Meddah İsmet cam işiyle uğraşıyordu. Camcıydı. Aşki Efendi ise ne iş yapıyordu biliyor musunuz? Hani o ünlü Beğazıt Kulesi’ni getirin gözünüzün önüne. Beğazıt Kulesi İstanbul’daki yangınlarını gözlemlemek için yapılmıştır.
İşte Meddah Aşki Efendi o Beğazıt Kulesi’nin tepesinde yangınları gözlemliyordu. Ben Beğazıt Kulesi’nde her bakışımda Aşki Efendi’yi görürüm. Orada buluklara yakın kuşların arasında bir meddah masalsı bir kente bakıyor ve akşam oynayacak oyunları düşünüyor. Acaba nasıl bir yenilik katsa? Meddah İsmet Sokağı Beşiktaş’tadır.
Ve osakak için yazılmış bir şiir vardır edebiyatımızda. Belçet Necati Gil ustamız Meddah İsmet Sokağı’yla ilgili bir şiir yazmıştır. Belçet Necati Gil’in eline Cevzet Kudret’in bir kitabı geçer ve o kitapta bilgi olarak rastlar Meddah İsmet’e. Ve aynen o kitabı, o bilgiyi dizeleştirerek başlar şiirine. İşte Necati Gil’in Meddah İsmet şiiri. Meddah İsmet.
1851-1914. Ünlü meddah ve orta oyuncusu. Camcı esnafındandı. Ölümünden sonra Beşiktaş’ta bir sokağa adı verildi. Ben de ona benzersem, dipnot bir kitapta. Belçet Necati Gil, doğum yılı, ölüm yılları, şair, radyo oyunları yazarı, öğretmendi.
Ölümünden sonra Beşiktaş’ta bir sokağa adı verildi. Meddah İsmet’in adının Beşiktaş’ta bir sokağa verildiğini öğrenince Belçet Necati Gil, az önce okuduğum bu şiiri kalem alıyor. Ve Belçet Necati Gil ustamızı kaybedince, onun adına bir sokak tabarası hazırlanır. Belçet Necati Gil Sokağı. Bu isteği gerçekleştirilir ve Beşiktaş’ta bir sokağa adı verilir.
Belçet Necati Gil Sokağını gezerseniz, Beşiktaş’ta sokağın bitimindeki tabelaya dikkat edin. Meddah İsmet Sokağı yazar orada. İstanbul’un Beşiktaş’ta iki sokağının buluştuğu bir köşede, bir sokak tabelasında Meddah İsmet yazıyor. Öteki tabelada Belçet Necati Gil Sokağı. İstanbul sokak tabelalarında bir şairi ve bir meddahı buluşturan kenttir.
Bir mahya şıkların daha sonuna geldik. Yarın yeni bir öyküde birlikte olalım.
Sürçülisan ettiysek affola.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir