"Enter"a basıp içeriğe geçin

Mevzular 9 – PRİM Nedir? NASIL Yapılır? (sansürsüz)

Mevzular 9 – PRİM Nedir? NASIL Yapılır? (sansürsüz)

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=j00UnS9rDRE.

İşte tam bu an orada olmaya kadar isterdim ki hani buradaki piçine konuşacak acaba bende bilmiyorum ne konuşacağım. Pirim yapmak nedir? Kötü bir şey değildir. Herkes pirim yapmanın kötü bir şey olduğunu düşünebilir. Aa pirim yapıyorsun bundan pirim yapma belki televizyonda duyduğumuz o lisan bize bunu kötü bir şeymiş gibi gösteriyor olabilir ama pirim yapmak aslında kötü bir şey değildir. Burada muhasebeci bir arkadaşımız da var senin için kötü bir şey. Pirimin iki türü var bir iş yerinde size verilen daha çok çalış, köpek diye verilen böyle üç kuruş paralar öyle değil mi? Burada bir patron da var. Sen arada sırada işiniz çok tuttu bir yerden reklam aldınız ya da Erzincan belediye başkanı seni çok seviyor ve senin hesabına o sırada 4 milyar dolar yatırdı. Sen mesela demiyor musun bu 4 milyar doların 200 tl’sini çocuklara dağıtayım? Tebrikler 200 tl’sin ama değil mi? Patronlar ve çalışanların yaşadığı o hayatta pirim bir kırbaç. Hani at yarışında ata vurduğun kırbaç 200 tl, 50 tl, 20 tl. Tabi ki sen öyle bakmıyorsun çünkü sen patron sunuyorsun ve mercedes’e biniyorsun. Bana söyler misin muhasebecinin neye biniyor? Kiaya Kiaya mı biniyorsun abi çok iyi.
Müthişsiniz gerçekten harikasınız. Kız arkadaşınız artistlik olsun diye yaşlı bir insanı karşıdan karşıya geçirebilirsiniz. Kız arkadaşınız size bakıyorsa ve naif duygular besleyen keko bir karıysa, ah teyzeciğim bakıyor mu? Bakıyor. Gelin ben sizi karşıdan karşıya geçireyim. Bu bir pirimdir. Ama en azından yaşlı bir kadını karşıdan karşıya geçirmiş olursunuz. Birine faydası olmuş olur. Mesela bilmem nerenin belediye başkanı ben fakirleri besleyeceğim, bütün sokakta yaşayan insanlara bir barınma sağlayacağım diye büyük bir kampanya başlatabilir. Bütün basını da çağırabilir. Pirimdir bu ama yaptığı kötü bir şey değil de tabi ki yaptığı iyiliği birileri görecek.
O adam sonuçta bir siyasetçi, bir politikacı. Sonraki seçimlerde tekrar kazanmak isteyebilir. Yeni yol ihalesi için söz vermiştir birilerine. Onu devam etmesini ister. Olabilir. Bu da bir pirimdir ama kötü bir şey midir? Hayır. Çoluk yapıyorsun. E yapsın. Yapsın amır okuyayım. Aç insanların karnını doyacak mı bu şovun sonunda? Bunun birine ya da birilerine bir faydası var. Cemişçiler pirim yapmak nedir sende? Kendine menfaatine fayda sağlayacak bir aktivite de bulunmak olabilir. Çok fazla abonesi olan bir kanalda program yapıyoruz ve ben senin adınla soyadınla tabi ediyorum. Cem abi demiyorum. Cemişçiler diyorum. Bu da bir pirim. Kötü bir şey mi? Hayır.
Pirim yapmayı çok yanlış algıladılar. Kötülenmesinden dolayı da değil. İnsanlar kendi içinde, kendi beyninde ki var beyinleri öyle bir mekanizma yarattılar ki. Cem Korkmaz diye bir çocuk ölüyor. İntihar ediyor YouTuber. Aynı gün intiharını canlı izlemek isteyenler kanalıma gelsin. Ve gidiyorlar. Beyhubunlar hepsi YouTube’da trende falan çıktı. Biz nasıl giriyoruz bu trende acaba? Ben çok merak etmeye başladım. Ama ben işimi doğru yapmıyorum ki. Küfür ediyorum. Bir şey de çok biliyormuş gibi yapıyorum. Demogaj yapıyorum. İnsanlar böyle ne kadar biliyor falan diye bir izliyor.
Öyle. Genel olarak öyle. Bunu yapan çocuk takipçi kazanmak için yapıyor da bunu yazdığın zaman sana gelecek takipçiden nasıl bir fayda gelir acaba? Düşünmüyor musun bunu yapan salak? Benim 4 milyon tane takipçim var ama 4 milyon da bana, bilmem kimin intihar videosu, canlı canlı kan görmek isteyenler bizi takip etsin. Buna gelmiş 4 milyon tane. Ben bu 4 milyon tane alıp ne yapayım? Çöp atıp yak. Bunu yapan da biziz biliyor musunuz? Bizi izleyenler. Bu söylediklerime benim gibi karşı çıkanlar varsa bunun sebebi biziz. Benim. Sizsiniz. Ben şu anda anlayacağım bizim gücümüzün ne olduğunu. Benim için hiçbir zaman güç trende girmek ya da videomuzun bir günde 100.000-500.000 izlenmesi değil. Ben ilk defa bizim ne kadar güçlü olduğumuzu buradan test etmiş olacağım. Bizi şu anda izleyenler, daha önceden izlemiş olanlar, yeni izleyenler, abone olanlar özellikle. Hala hepsinin Instagram hesapları, hala hepsinin YouTube hesapları var. Girin ve şikayet edin. Bizim bir videomuz 20.000 like alıyor artık. Oradaki 20.000 hareket, 10.000 eğer gidip şikayet etse kapanır o hesaplar. Çünkü bu sosyal medyanın içindeki bir utançtır. YouTube, Instagram, Twitter. Hiç fark etmez. Bir utanç. İzlemeyerek prim vermiyoruz onlara demeyin. İzlememek değil artık harekete geçmeniz lazım. Hadi bunu biz engelleyelim, biz temizleyelim. Yapar mısınız bunu bizim için? Bu ne diyor? Pişt diye bizi engelliyorlar. Sizden rica ediyorum. 2 dakikanız alır. Alacaksınız mağzunuzu, kaldıracaksınız parmağınızı, gireceksiniz, şikayet edeceksiniz. Engellemekle de bitmiyor. Çünkü bu hepimizin utancı. Hani hep diyoruz ya. Birilerinin bunu anlatması lazım, birinin bunu konuşması lazım diye diye kendi aramızda konuşuyoruz. Ama körler sarlar, birbirini ağırlar. Eğer biz harekete geçmezse bu memlekette hiçbir şey değişmez. Bunu yalnızca çocuklar yapmıyor maalesef. Zaten milyonlarca takipçiye ya da binlerce takipçiye ulaşmış insanlar da yapıyor. Artık çocuklar sokakta maaliledeki abilere örnek almıyorlar ya da babalarına örnek almıyorlar. Çünkü çocuklar artık babalarının yüzüne bakmıyor. Çocuklar sosyal medyada. Bütün örnek aldıkları şey bu. Eskiden neydi? Biz ne yapardık abi? Film artistlerine özenirdik. Deli Yürek zamanında ben uzun pardüs aldım. Boyum 1. Dünyanın en masrapsız uzun pardüsü. E biz bunu giyip dolaşmadık mı?
Cemin Maz’ın şakalarını lisede birbirimize yapardık. O yüzden hiç kız arkadaşım olmadı benim. Keşke o dönem Cemin Maz’ın şakalarını yapsaymışım gel. Ama artık çocuklar böyle tipleri örnek alıyorlar. Ya arkadaş geçen gün bir video gördüm. Allah rahmet eylesin vatan şaşmasın. Ölmüş ölüm haberini veren videonun altındaki yorum. Çok seviyorduk. Allah rahmet eylesin amin. Buraya kadar var mı bir sıkıntı? Yok. Bir paragraf altına ne yazmış? Aynı piç. Her like bir amin. Yukarıda onu likelayacaklar zaten. Amına koyduğum çocukları nefes alıyorlar ve ben bunlarla aynı oksijeni soluyorum ya. Yazıyor kelime işareti. Haa. Altında şey yazıyor. Bunun kaç kişiye okumam nasip oldu acaba. Beğenerek gösterin falan en üstün bir anda. Tabii ki en üste. Sen buna şaşırıyor musun? Evet. Bu durumun bir büyüğü kaç senedir en üste. Bunu artık televizyonlarda yapıyor. Mesela şov ana haber. Durumu anlamış. Youtube’da ne kadar büyük bir olay döndüğünü. Bravo çok da iyi yapmışlar.
Ne yapıyor? Hepimizin ilgisini çeken o üçüncü sayfa haberlerini kesit kesit bölüp Youtube’a yüklüyor. Müthiş değil mi? Balkondan sevgilisini atan adam. İzler misin? Ben izlerim. Klima diye girdi. Ana. Geçti falan. Peki bu Cem Korkmaz’ın haberini nasıl yayınladılar? Gündemde Youtube’da birini sıraya oturdu. Speaker sunuyor haberi gayet profesyonel ki ben de gerçekten çok severim. Çok başarılı bir kadın. Üzgün bir suratta. Diyor ki Cem Korkmaz diye bir Youtube fenomeni evinde ölü bulundu. İntihar etti. Atıyor topu habere. Haberde bir muhabir anlatmaya başlıyor. Diyor ki cenazesi gördüğünüz gibi araç geçiyor. Normal haberde olması gereken bir şey bu. Haberde babası geliyor. Kameralar tabi babasının hemen yanına koşuyor. Babası çok naif bir şekilde şunu açıklıyor. Oyuncu olduğu için adam. Jargonu da bildiği için. Müthiş bir soğuk kanlılıkta diyor ki kameralara. Arkadaşlar şu anda açıklama yapamayacağım. Çok teşekkür ediyorum diyor geldiğiniz için. Ama diyor evladımı kaybettim. Canımı kaybettim. Benim bunun üzerinde yapacak bir açıklamam yok. Dönüp gidiyor. Sonra bu gazeteci bozuntuları adamı gaza getirmek için sorular soruyorlar. Belli ki kendi sorularını koymamışlar oraya bu tepkiyi almamak için. Adamın bir anda şu görüntüsü geliyor. Bizim hakkımızda internette şöyle haberler çıktı. Onları yapan namerttir, şerefsizdir, ahlaksızdır diye başlıyor adam saymaya. Adam bir şey sormamışsan bu adam bu kadar sakin ve acısını yaşarken böyle bir polemin içine girer mi? Girmez. Ve üstüne bir anda kora filminden bir sahne giriyor. Delikanlıysa çıksın. Yarın öğle vakti Bursaolu Cami’deyim. Erkek sen gel orada seninle görüşelim. Çıkar beni. Sinirlendim ya. Ne yapayım? Şimdi bu programın yapımcısı YouTube ilişkilerini kim yapıyorsa onlar. Diyecekler ki biz birinci sıraya soktuk. Neyle birinci sıraya soktuğunun bir önemi yok.
Yerde cüzdan gördüğün zaman gidip bir polise verirsin ya da bir şey yaparsın. Şimdi yerdeki cüzdanı polise götürün ve haberleri çıkartıyorlar. Yardım bulduğu cüzdanı gitti sahibine verdi. Ananı sikim. Ulan ana haberde yayınlanması gereken şey bu mu ya? Zaten olması gereken bu değil mi? Köpek insanı ısırınca değil insan köpeği ısırınca haberi olur değil midir bunların motto’su? Yazıklar olsun lan bize o zaman. Başarı denilen şey artık nasıl kazanıldığıyla alakalı bir şey değil. Başarı gelsin de nasıl gelirse gelsin durum var. Demek ki bazı kavramlar, bazı tanımlar isim değiştirmekten çok. Şekil değiştirdi.
Adam çok başarılı ya. 8 Mercedes’e 12 tane de rol solusu var. Bu başarı olabilir mi ya? Youtube’da çok fazla genç arkadaşımız var. Skeçler çekiyorlar, enteresan şeyler yapıyorlar. Ben Youtube’da yaşayan onlardan birazcık daha büyük biri olarak. Prim’in ne demek olduğunu birebir göstereyim. Bakın gençler Prim nasıl yapılır biliyor musunuz? Şu anda Vedia Korp’un sahibi burada. Funda Şen. Sizi böyle alayım. Nasılsın? İyiyim muhteşemsin. Estağfurullah. Programımızı izlemeye geldik. Evet. Ama aslında benim seni buraya çağırmasabiliyim mi bu değil. Neden bahsettik az önce? Prim’den bahsettik.
Youtube’la resmi iş ortaklığınız var ve bu yüzden bir Youtube şirketiniz var. Bize para kazanmamızı sağlayan yolları siz açıyorsunuz. Evet. Ve biz video başına bir para kazanıyoruz. Şu anda önünüzdeki laptop görüntüsünü AK’ya verebilir miyiz Torun? Süper. Biz bugüne kadar yüklediğimiz videolarla kaç para kazanmışız? Ne yapacağız burada Olsan? Pavyona gideceğiz. İzlenmelerin çok iyi. Bu yolun daha başı çok daha iyi olacak. Bir de izleyicilerimle demiştin reklamı atlamayın diye. Vallahi çok faydası oluyor. Gerçekten bir programda reklamı atlamayın dedim. Reklamları bile izliyoruz ayet falan yazmışlar. Size de bizi izleyenlere de çok teşekkür ederim.
İki ayda 5443 lira para kazanmışız. Sizin sayenizde. Tabi bu takipçi sayısı ve izlenmeler arttıkça ki gün geçtikçe artıyor. Bu para üç ay sonra ayda 10.000 liraya da çıkabilir değil mi? Tabi çıkabilir. Ben burada iki arkadaşlarımla konuştum. Kaç para olursa olsun bu para. 50.000 lira da olsa, 100.000 lira da olsa. Bundan sonra Babala TV’nin kazandığı bütün parayı bir sene boyunca Türkiye gaziler ve şehit aileleri vaktına bağışlamak istiyorum.
Sen bizden aldığın %100 bağışlamayı kabul ediyor musun? Tabi ki ediyorum yani. Sen nasıl… Dünyanın neresine giderseniz gidin. Şehitlerin ismi Övgül anılmalıdır. Gaziler el üstünde tutulmalıdır. Onlar topraklarına, vatanlarına, canlarını, kollarını, bacaklarını hayatlarını vermiş insanlardır.
İçen gün Ankara’da gazilerimize saldırdılar. Gazi olduklarını öğrenince daha fazla saldırdılar. İki yaşında çocuğu vardı yanında gazinin. Çocuğunun, karısının, kızının önünde saldırdılar. Dövdüler şehir magandaları. Kendine insan diyen yaratıklar. Siz YouTube’da ya da başka sosyal mecralarda ölülerin üzerinden prim yapanlar hepiniz gazilere saldıran insanlar gibisiniz. Hiçbir farkınız yok onlardan.
Prim yapmanın ne demek olduğunu bu güne kadar bu ülkeye yanlış tanıttınız. Prim nasıl mı yapılır? İşte prim böyle yapılır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir