"Enter"a basıp içeriğe geçin

Naim Süleymanoğlu Aslında Kim?

Linki kullanabilirsiniz https://youtu.be/8Rz8jMWRssw?list=PLYymg-mGtvJ7JT0C2HBXpiGUTCeDlwJlr” target=”_blank” rel=”noopener”>Naim Süleymanoğlu Aslında Kim? videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için tıklayınız. 

Bu videoda iki güzel insanı anmış olalım. O yüzden Barış Manço’nun sözleriyle başlamak isterim. Yediden77 programında şunları söylemişti. Şimdi elinizi şöyle yapın. Yaptık mı? Güzel. Şu parmağınızla neler yapabiliriz çocuklar bir düşünün. Mesela yarışlı havalarda otostop yapabiliriz. Şu anda kameraman arkadaşım, evet devam et Pelin. İyi diyor. Tabii programda Barış. Hatta yönetmen arkadaşım da öyle yapıyor güzel demek için. Peki şu parmakla 190 kilo kaldıranlar olduğunu biliyor muydunuz dünyada? Mesela olimpiyatlarda. Bizler için bu işaret artık bir şeyi beğenip beğenmeme olarak algılanabilir. Özellikle YouTube’da. Ancak Naim Süleymanoğlu zamanında apayrı bir anlama sahipti. Çünkü bu, o zamanlar olimpiyatlarda altın madalya almak demekti. Güreşten sonra ilk şampiyonluğumuz demekti. Bir zulme boyun eğmeyip yurttaşlarının ve yoldaşlarının sesi olmak demekti. Bu işaret, o zamanlar Naim Süleymanoğlu olmak demekti. Bugün Vivio’nun konusu cep herkülü. Sizlerle. Naim Süleymanoğlu bütün otoritelere göre tüm zamanların en iyi haltercisi. Hayatının yarısından çoğunu halteri adamış. Türk halkını her çıktığı müsabakalarda gururlandırmış milli haltercimiz. Yapıca ufak olsa da gönüllere sığmayan cep herkülümüz. 23 Ocak 1967’de Bulgaristan’da dünyaya geldi. 9 yaşına kadar güreş, yüzme ve futbol gibi birçok spor dalını denemişti. Ancak Bulgaristan’daki rejimle bu spor dalları tek tek kapatılmıştı.

Ve tek tek olan sporlardan halter’e ilgi de artmıştı. 1977 yılında Vivio’nun hocası Naim’in elinden tuttu. Ve onun halter macerası 9 yaşında başladı. Sonra neler mi oldu? 3 Olimpiyat Altın Madalyası, 7 Dünya Şampiyonluğu, 6 Avrupa Şampiyonluğu ve 46 Dünya Rekoru. Naim Süleymanoğlu ilk kez ülkemiz için olimpiyatlara katıldığında olimpiyatlar 92 senedir yapılıyordu. Ve ülkemiz bu 92 yıl içinde 23 altın madalyayı kazanmıştı. Ancak hepsi milli sporumuz güreşteydi. Ve bunlarla birlikte Türkiye Dünya sıralamasında 21. sıradaydı. İşte bunlara 24. madalyayı başka dalda kazandıran ve ardından tüm dünyaya milli marşımızı neredeyse ezberleten biriydi Naim Süleymanoğlu. Bizler hatta tüm Müslüman ailemi onunla gurur duyup onu tanıyordu. Tamam ama dünya da onu tanıdı. Hatta onun için sayısız belgeseller yapıldı çoğu İngilizce olmak üzere. Time dergisine kapak bile oldu. Tabii İngilizce bilmek lazımdı o zaman da bunu anlayabilmek için ama o kadar kolay değildi şimdiki gibi. Mesela şimdi hiç evinizden bile çıkmadan ana dili İngilizce olan eğitmenlerle online görüşme yaparak İngilizcenizi geliştirebiliyorsunuz. Bu güzelliği sağlayan uygulamada artık bildiğiniz ve bizzat kendim kullanıp çok memnun kaldığım eğitim uygulaması Cambly. Cambly’nin amacı İngilizce korkunuzu yenmeniz. Yurt dışına gitme fırsatı olmayanlar için farklı kültürlere bağlanıp kolayca pratik yapabilmeniz. Yabancı dilde utanıp sıkılmadan rahatça kendinizi ifade etmeniz. Bunu yaparken sizi dünyanın dört bir yanından eğitmenlere bağlıyor olmaları bayağı ilginç. Düşünsenize bir tuşa basıyorsunuz. Beş saniye sonra karşınızda İngiltere’den bir eğitmen. Siz konuşuyorsunuz, eğitmen de konuştukça sizi düzeltiyor. Yani ben şimdi ne konuşacağım demeden 20 video hediye kodunu kullanarak 10 dakikanızı ayırıp bambaşka bir deneyim yaşayabilirsiniz. Siz de global dünyanın bir parçası olmak için küçük bir adım atabilirsiniz. Akıcı İngilizce konuşabilmek, yurt dışı seyahatleriniz için hazırlık yapmak, akademide veya kariyerinizde daha iyi noktalara gelmek için kullanabileceğiniz elinizin altındaki güzel bir eğitim fırsatı. Bu arada ben de Kemli sayesinde unutmaya yüz tuttuğum İngilizce’mi geliştirip tüm yapancı kaynakları ve Türkçe kaynakları tarayıp Naim Süleymanoğlu’nun en kapsamlı biyografisini anlatmaya devam edeyim. Üç kardeşciler boyun kısa ama halterden değil. Mesela kardeşim 1.80 boyunda ama o da halterci, ben anne tarafına çekmişim diyor. Hocasının halterle tanıştırmasından kısa süre sonra 81 yılında gençler milli takımına seçildi Naim Süleymanoğlu. Musabakalarda Bulgaristan için yarıştı ve daha 15 yaşındayken Brezilya’da düzenlenen dünya gençler halter şampiyonasında iki altın madalya kazanarak şampiyon oldu ve bu daha başlangıçtı.

Üzerinden sadece bir yıl geçti ve Naim 16 yaşında bu sefer rekor kırarak şampiyon oldu. Halter tarihinin en genç dünya rekortmeniydi artık. O sene yani 84’te silkme kategorisinde kendi ağırlığının tam 3 katını kaldıran ikinci kişiydi dünya tarihindeki. 84-85 ve 86 yıllarında dünyanın en iyi haltercisi seçildi. Fakat o daha kariyerinin başındayken 84 yılında Los Angeles’ta düzenlenen olimpiyatlara katılamadı. Çünkü Bulgaristan Sovyetlerle birlikte Boykot’a katılmıştı ve yine bu dönemde Bulgar hükümeti Türk isimlerini yasaklamıştı. Naim’in adı da değiştirildi ve bu kaderini sadece onun değil bir ülkenin ve binlerce insanın da kaderini değiştiren olaydı. Naim Süleymanoğlu artık Naum Shalamanov’du ve o hem kendisinin hem de baskı gören 2 milyar yoldaşının sesini duyurabilmek için Türkiye’ye iltica etmeye karar verdi. Oysa orada rahattı çünkü Bulgar hükümeti için madalya kazandıkça ona iyi davranıyorlardı ama onun kanında bencillik yoktu. Sıradan birinin iltica etmesini ses getirmeyeceğini düşündü ve plan yapmaya başladı. Bu planlardan ailesinin bile haberi yoktu. 86’da Melbourne’da düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’na katılacaktı. Katıldı da ve başarısı sonrası şampiyonluk kutlamak için otele gitmişlerdi. Naim Süleymanoğlu özellikle o zamanki başarısını kazanma hırsına bağladı sonraki yıllarda verdiği röportajında. İşte o kutlama sırasında sigara içmek için dışarı çıkmıştı ve daha orada o gün tanıştığı Türk arkadaşları ile kaçıverdi. Ama önünde büyük bir engel vardı. Türk konsolosluğuna sığınmak için gittiğinde sen Türk değilsin adın farklı kabul edemeyiz seni diyerek geri gönderildi. Sonra ortadan kayboldu ve arkadaşlarına sığındı. Tabi o sırada saçma haberlerde ortalarda dolanmaya başlamıştı. Dönemin başkanı Turgut Özal’ın işte durumdan o zaman haberi olduğu söyleniyor.

Özal bizzat kendisi Türkiye’ye getirilmesi için ön ayak oldu. Türkiye’ye gelip uçaktan inince ilk gittiği yer Türkiye Büyük Millet Meclisi’ydi. 88 yılında Seoul’de düzenlenen olimpiyatlara katılabilmesi için de Türkiye hükümetince Bulgaristan’a 1 milyon 250 bin dolar ödendi ve gerekli izinler alındı. Ve o sene Naim Süleymanoğlu hepimizi gururlandırarak 6 dünya 9 olimpiyat rekoru kırdı. Düşünebiliyor musunuz 86’da o Türkiye’ye geldiğinde Türkiye’nin dünya şampiyonalarında hiç altın madalyası yoktu. Ve müsabakalara gidildiğinde ah ilk ona girsem yeter diye düşünülen yıllardı. Üstelik o yıllarda güreş dışında madalya getiren sporcumuz da yoktu. Ve bundan sadece 2 sene sonra yani 88 yılında binlerce fotoğraf arasından o ve o meşhur duruşu seçilerek Time dergisinin kapağında yer aldı. İşte o yüzden Türkiye’nin halter tarihi Naim’den önce ve Naim’den sonra diye ikiye ayrılıyor. 92 yılında Barcelona olimpiyatlarında hiç de zorlanmadan altın madalyonu çok kolay alıp ülkemize getirdi. O sene halter basın komisyonu tarafından aynı zamanda dünyanın en iyi sporcusu seçildi. 96’daysa Atlanta olimpiyatlarında 64 kiloda 4 dünya rekoru kırdı. 3 kez madalya kazanarak tarihe geçti. Ancak 2000 yılında Sydney olimpiyatlarına gelindiğinde artık yaşı 33’tü. 3 kaldırışta da 0 çekti ve ondan sonra sporu bırakmaya karar verdi. Hoş kariyeri boyunca birçok defa halteri bırakacağı söylentisi çıkmıştı ancak o sadece halteri yere bırakmıştı. Hem de defalarca rekor kurarak ama bu sefer ciddiydi. O sene Dünya Halter Federasyonu seçimleri olmuştu ve Naim Süleymanoğlu hem en genç hem de ilk Türk Dünya Halter Federasyonu As Başkanı oldu. 4 yıl boyunca As Başkanlık görevini icra etti. Ardından 2004 yılında siyasete atıldı. Yerel seçimlerde Büyükçekmece’nin Kıraç beldesi belediye başkanlığına ve 2007’de İstanbul milletvekilliğine aday oldu. Ancak ikisinde de seçilemedi. 2009’a geldiğinde dolu dolu geçirdiği yıllarından üzüntüyle bahsetmişti aslında. Bir sürü modailya kazandım ama karşılığında çocukluğumu verdim diyordu. Zira ilk şampiyonluğunu 15 yaşında almıştı sokakta arkadaşları top oynarken. Üzerindeki yük epey büyüktü ve hiç çocukluğunu yaşayamadığını söylüyordu.

Hatta bir ara şöhret hastalığı dediği şeye kapılmış ama hocası sayesinde bunu yenmişti. Belki de bu yüzden çocuk özleminden bahsettiği o yıl verdiği bir röportajında. Resmi kayıtlara göre hiç evlenmemişti ancak 2009’da bir gazeteye söyledi. Çocuk özlemin var isterim ama kısmet olmadı sözünden yıllar sonra. 2014 yılında 4 çocuğu olduğunu söyledi posta gazetesine verdiği röportajında. Sonradan mirası için neredeyse mezarının açılmasına vesile olacak Japon gazeteciden bir kızı ve İstanbul’da yaşadığı beraberliğinden olan annesiyle Türkiye’de yaşayan diğer 3 kızının daha olduğunu itiraf etti. Belki de bu itirafı vefat edeceğini sezip yapmıştı. Çünkü çok vakit geçmeden siroza bağlı kareciğer yetmezliğinden tedavi görmeye başladı. Kareciğeri artık işlevini görmüyordu ve 2017 yılının ekiminde kareciğer nakli gerçekleşti. Nakil sonrasıysa beyin kanamasına bağlı ödem nedeniyle beyin ameliyatına alınmak zorunda kaldı ve o günden itibaren hayatının devamını yoğun bakımda geçirdi. Ve Naim Süleymanoğlu asla unutulmayacak Cep Herkülü 2017’nin 18 Kasım günü 50 yaşında yoğun bakım derken ama aynı zamanda Türk halkının kalbindeyken hayatını kaybetti. Şimdi ise onun anısına gençlerimiz de onu tanısın diye Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu adındaki filmi vizyona girecek. Ondan sonra halter bitmişti. Kendi bile bizzat ben bile halter izlemek istemiyorum çok tatsızlaştı demişti vefatından önce. Bu film sayesinde belli mi olur belki Naim Süleymanoğlu’nun geçmişinde yaptığı başarılar hırsı, sevinci ve rekorlarıyla şimdi günümüz gençlerine örnek olur gökyüzünde onları izliyorken. Ve belki de bu yıldan sonra yine halterde ülkemizin adına altın madalyalarla süsleriz. Belki bir Naim Süleymanoğlu yeniden zor gelir ama bizler için halter için Naim Süleymanoğlu gibi bile olabilmek büyük başarı demektir. Siz de bir dünya vatandaşı olmak ve hayallerinizi gerçekleştirmek için mutlaka yayılmadan çok çalışın. İngilizceye ihtiyacı olan LikeMB’li uygulamasında 10 dakikalık hediye deneme dersinizi şimdi alarak bunun için bir adım atabilirsiniz. Açıklamalar kısmındaki linkten uygulamayı indirin ve 20 video koduyla ana dili İngilizce olan eğitmenlerle tanışın.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir