"Enter"a basıp içeriğe geçin

Nureddin Nebati | Konut Finansmanı Projesi | Canan Kaftancıoğlu

Nureddin Nebati | Konut Finansmanı Projesi | Canan Kaftancıoğlu

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=ZkdArXfFqrg.

Herkese merhaba ve sonunda… Cuma günü, canım cuma… Geldik haftanın sonuna… Hafta sonu çok güzel olacakmış hava. Kim biliyor musunuz daha çok mutlu olacak bu hafta sonu? Havanın güzel olmasından. Güzel yürekli ve de gözlerinden ışıntılar yakan… Sayın Bakanımız Nebati Bey.
Gülçin Demgül, gözlerime bakar mısınız? Ne görüyorsunuz? Daha dün açıklamasını yapmıştı. İlk evin konut kredisi açıklandı. 2 milyon TL’ye kadar devlet destek verecekmiş. 0.89 ve 0.99 faizli eve morga çözecek. Onun şartları belli oldu dün. Şartlar böyle bildiğiniz şey, tek şeyi koymamışlar. Ne bileyim, ilk ismi A ile başlaması gerekiyor. Soya da da G ile bitmesi gerekiyor.
Anlatabilirsiniz ki, tabii onu yapmamışlar. Yani ev sahibi olmamamız gerekiyor. Herhangi bir şekilde eviniz olmamamış olması gerekiyor. Onlara böyle hayatta eviniz olmamamış olması gerekiyor. Ne çocuklarınızın, ne kakaimvardınızın, ne babanızın, ne annenizin… Herhangi bir şekilde ev olmaması gerekiyor ki başvurabilin. Tabii ki 2 milyon TL’ye de başvurup da ayda 30 bin TL yeni kredi, yeni konut da olması gerekiyor.
2 milyon TL ödeyip de ayda 30 bin TL ödeyen ilk ev sahibi varsa, lütfen tanışmak istiyorum o kişiyle. Çünkü 30 bin TL zaten para kazanıyorsan ve de onu ödeyebiliyorsan 30 bin TL… Abi sen niye zamanında ev almadın? Şimdi ne oldu tabii ki sahibinden.com’da bütün fiyatlar artmaya başladı. Yani %20, %30. Sayın Doktor Nurettin Nebahati de Twitter’dan küçük böyle bir şey yaptı böyle. Serzenişte bulundu. Dedi ki… Konut finansman projesinin temel amacı uygun mahalletle ev sahibi olma avantajı. Tüm bu çabalara rağmen bazı internet sitelerinde sahibinden.com… Bir takım fırsatçıların serbest piyasa ilkesiyle asla bağdaşmayacak bir şekilde konut fiyatlarında gerçekleştiğiniz fahiş artışları…
Çok detaylı bir şekilde yakından takip ediyoruz. Kararlık ifade etmek istedim ki fahiş fiyat artışlarını karşı var gücümüzle çalışarak devre yadımız uygulama üzerine fırsatçılık yapmaya… Vatandaşlarımızı mağdur etmeye kalkışanların hakkında ilgili her adım atacak asla müsaimman göstermeyeceğiz. Yani manzara şu… Sayın Bakanımız akşamları sahibinden.com’da bazı iş ilanlarını böyle like atıp böyle bekliyor böyle. Hop fiyat yükseldi. Alo 155 buyurun. Etilerde 2 artı 1. 1 milyondu 1 milyon 250 bin oldu. Tabi Sayın Bakanım. Hop adamın basmaya gidecek yani. Manzara o olduğunu düşünüyorsunuz değil mi? Ben öyle olduğunu düşünüyorum. Çünkü ne yapacağını bilmiyorum yani böyle… Sen hangi hakkı fiyatını yükseltirsin? Baba adamın malı istediği fiyatı yükseltir. Bir şey yok ki. Hatta dün aynı zamanda da dün… Sayın Ebaati şeyle sektörün etçileriyle yumurtacılarıyla falan filan buluştu. Onlara işte dedi ki sizden de bir indirim istiyoruz. Siz de bir şeyler yapın. Şunu söylüyor etçilere ve tavukçulara yani fiyatınızı düşünün. Biz düşüremiyoruz. Olay o. Ben yapamıyorum yani ben enflasyonu durduramıyorum. Özel sektör lütfen sen indir fiyatını diyor. Resmen onu diyor.
Yani çünkü aldığı başına gidiyor gene enflasyon. Öyle gidiyor peşinden de biz koşuyoruz. İlginç. Dün ama çok daha hukuk adına çok daha ürkütücü ve üzücü bir olay oldu bence. Canan Kaftancıoğlu yargılanıyordu. Dokuz yıl evvel attığı tweetlerden doğulayım. Dokuz yıl evvel. Kim ne derse desin. Hiç kimse oturup da işte bağımsız yargı diyemez.
Tabii dokuz yıl evvel attığın bir tweetle dokuz yıl sonra cezan olanıyorsa bu şu demek. A. Hukuk überyavaş. Peki. B. Ne kadar ilginç ki tam seçim yılına girdiği zaman Canan Kaftancıoğlu gibi cehapin içinde kuvvetli bir kadın kuvvetli bir siyasetçi. Hapis yatacak şimdi. Dokuz yıl evvel attığı tweetlerle ilgili.
Fakat tweetten dolayı içinde Cumhurbaşkanı’na hakaret var. Ondan sonra şeylerle ilgili hakaret devlet memuruna hakaret var. Şu var bu var. Ama günün sonunda baktığınız zaman tweetlere bir nevi ifade özgürlüğü. Ha ifade özgürlüğü diyeceksin ama hakaret ettin. Okey. Hakaret edebilir abi. Herkesin herkese hakaret etme hakkı var abi. Herkesin var.
Benim size var sizin de bana hakaret etme hakkınız var. Ben bunu alırım kabul ederim. Değil mi? Dava açarım. Bana hakaret etti diye ceza veririm. Ceza da genellikle de paradır. Hapis değildir. Hapis en son. Zaten adam gibi suçlarda insanlar hapise bile girmiyor. Her gün görüyoruz ki çeşitli bir sebepten dolayı birisi işte bunu biliyor muydunuz?
Üç yıl evvel 32 kişiyi kesen tornavide ile didikli şey yapan tornavide ile öldüren adam bilmem neden dolayı serbest. Hep görüyoruz okuyoruz. Ya bu yargı sistemi artık belli ki tamamıyla siyasi amaçlar için kullanılan bir sistem haline geldi. Nereden çıkarttın? Basit bir öneme vereyim. Selahattin Demirtaş nerede? Hala içeride.
Avrupa Konseyi bas bas bütün dünya diyor ki bu bir siyasi tutuklama diye bas bas bağırıyor. Hala içeride. Osman Kavala. Abuk sabuk bir sebepten dolayı yani hayatında duyduğu en büyük böyle dram komedilerden bir tarzı, mahkemelerden bir tarzısında. Üç hakinin bir tanesi bile delil olmadığını söylemesine rağmen.
Ömür boyu hapis yedi. Şimdi Canan Kaftancıoğlu 4 yıl. Bu insanlar günün sonunda siyasetçi aktivist. Ama siz ne yapıyorsunuz? Siz dediğimde çok net söyleyeceğim yani iktidar tehdit olarak gördüğü herkesi içeri hapise koyuyor. O kadar basit. Söyledim ben. Ben söyleyeyim. Ben söylemem gerekiyor. Çünkü gerçekten ona doğru gitmeye başladı iş.
Kardeşim karşında duruyorsan hapis yolu mümkündür senin için. Bana benim aleyhimde bir şey yazıyorsan bir gazeteci olarak senin de hapis yolun mümkündür. Sokakta röportaj mı veriyorsun? Benim aleyhimde mi konuşuyorsun? Senin de içeride olma ihtimalin yüksektir. Nedir bu ya? Daha da korkunç olan nedir biliyor musunuz?
Bu iktidarın, bu siyasi partinin çok önemli bir dönüm noktası vardı. Hele hele Cumhurbaşkanımızın çok önemli dönüm noktası vardı. Hatırlıyor musunuz ne olduğunu? Gelin birlikte izleyelim. Binaareler süngür. Kupbeler mihfaz. Camiler kışlamız.
Müminler asker. Sayın Cumhurbaşkanımız bir şiirden dolayı içeri girmiş. Bu tutuklamaların, bu içeride yatmaların aileleri nasıl etkilediğini, halkı nasıl etkilediğini ve de daha da önemlisi siyasi kariyerlerini nasıl etkilediğini biliyor. Çünkü onun tutuklanmasıyla birlikte Cumhurbaşkanlığı yolu açıldı. Ama sayın büyüklerim, ey iktidar Selahattin Demirtaş’a Cumhurbaşkanlığı yolu açtınız. Osmanlı Kabalaya’ya geleceğin Cumhurbaşkanı yolunu açtınız. Ve de şimdi de Canan Kaftancıoğlu’na geleceğin kadın Cumhurbaşkanı yolunu açmış oluyorsunuz. Neyse. İnşallah bu hatalardan döneriz. Ama zannetmiyorum. Çünkü gaddardır devlet. Soğuktur. Sıcak değildir. Affedici değildir. Öyle de belki olması gerekiyor. Ama halk buradaki hatayı görüyor. Siz görmüyorsanız halk görüyor. Ve de tepkisini de ona göre verecek. Ha nerede? Sandıkta verecek. Ben kesin vereceğim tepkimi sandıkta.
Neyse. Size buradan büyük komacan iyi haftasonları dilemek istiyorum. Ve de ne olursunuz. Yorum yazmayı unutmayın. Like atmayı unutmayın. Yorum yapmayı unutmayın. Yorum yapmayı unutmayın. Yorum yapmayı unutmayın. Ünlü olun, abone olun. Bir şeyler yapın ya. Bedava program, bedava, bedava izliyorsunuz. Allah Allah. Biraz da siz şey yapın ya. Elinizi taşın altına koyun. Her gün program, her gün program, her gün program, her gün program.
Pazartesi görüşürüz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir