"Enter"a basıp içeriğe geçin

Putin’in en güvendiği isim Lavrov kimdir?

Putin’in en güvendiği isim Lavrov kimdir?

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=FkO_50efADc.

18 yıldır Rusya’nın dış politikasını yöneten isim olması, Putin’in Rusya’nın geçmişindeki isimlere duyduğu güvenin en büyük örneklerinden biri. Tüm dünya onu Bay Hayr olarak tanıyor. İzlediği dış siyaset, alaycı üslubu, sert tavırları ve açıklamalarıyla sık sık gündeme geliyor. Son günlerde de Hitler’e Yahudi demesiyle konuşuluyor. Karşınızda Sergi Lavrov’un profili. 21 Mart 1950’de Moskova’da dünyaya geldi.
Annesi Rus, babası ise Ermeniydi. Gürcistanlı olan babasının soyadı Kalantaryandı ama annesinin soyadını aldı. Sovyet dış ticaret bakanlığında çalışan annesine büyük bir hayranlık besliyordu. O zamanlar farkında olmasa da ileri de annesinin yolundan gidecekti. Çocukluğunda fiziksel şiddete maruz kalmasa da, o günleri anlattığı bir röportajında, çocukluğunda havuç sopa yöntemiyle yetiştirildiğini söyleyerek ailen beni konuşarak yetiştirdi ama kelimeler kimi zaman kibar, kimi zamansa sopa gibiydi demişti. Çok başarılı bir öğrenciydi. Liseyi gümüş madalya ile bitirdi. Özellikle fizik derslerini çok seviyordu. Bu yüzden Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi ile Moskova Üniversitesi Fizik ve Teknoloji Enstitüsü’ne girmek istiyordu. Ancak hayat onu farklı bir noktaya taşıdı.
Moskova Üniversitesi’nde hayallerinden bambaşka bir alanda uluslararası ilişkiler üzerine eğitim aldı. Henüz 3. sınıftayken eşi Maria Lavrova ile tanıştı. Kısa süre sonra ise evlendiler. Üniversite eğitimi boyunca Ostankino kulesinin inşası gibi çeşitli işler de çalıştı. Özellikle yaz tatillerinde Hakasya, Tuva ve Rusya’nın uzak doğusunda dönemlik işler yapıyordu. Bu dönemde Ruscanın yanında ileri derecede İngilizce, Fransızca ve Singalaca başta olmak üzere 5 dil öğrendi. Moskova Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nden mezun olan her öğrencinin, devletin belirlediği bir süre Dışişleri Bakanlığı’nda çalışması gerekiyordu. 1972’de mezun oldu ve aynı yıl Sovyetlerin Sri Lanka Büyükelçiliği’nde tanışman olarak göreve başladı. 70’li yıllarda Sovyetlerle Sri Lanka arasındaki ekonomik ilişkiler iyiydi.
Buradaki görevi sadece Sri Lanka ile ilişkilere sağlamak değil, aynı zamanda Maldivlerle de yakın temas kurulmasının yolunu açmaktı. Lavrov ülkeyi analiz ediyor, raporlar hazırlıyor, bunun yanında kişisel sekreterlik ve çevirmenlik de yapıyordu. Buradaki yoğun çalışma temposu ona kısa sürede terfi getirdi ve ateşe oldu. 1976’da Moskova’ya dönerek Uluslararası Ekonomik İlişkiler Dairesi’nde 3. ve 2. sekreterlik yaptı.
Aynı dönemde Sovyetlerin Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Örgütler Dairesi’nde çalıştı. Soğuk savaşın en yoğun olduğu dönem olan 1981-1988 arasında Sovyetlerin New York’taki Birleşmiş Milletler Daim’i temsilciliğinde kıdemli tanışman oldu. 1988 yılında tekrar Moskova’ya döndü.
1988-1990’da Sovyetlerin Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Ekonomik İlişkiler Dairesi Başkan Yardımcılığı 1990-1992’de Rusya Dışişleri Bakanlığı Küresel Problemler ve Uluslararası Teşkilatlar Dairesi Başkanlığı. 1992-1994’de Rusya Dışişleri Bakan Yardımcılığı. 1994-2004’de Rusya’nın Birleşmiş Milletler Daim’i temsilcisi olarak görevlendirildi.
9 Mart 2004’te Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sergey Lavrov’u Dışişleri Bakanı olarak atadı. Bu tarihten günümüze kadar geçen 18 yıl boyunca Rusya Dışişleri Bakanlığı yaptı ve bu görevini hala sürdürüyor. Batı tarafından Rusya’nın baş propagandacısı ve Sovyet diplomasisinin son temsilcisi olarak görülen Lavrov, diplomat kimliğinin yanında resim yapıyor, rafting ve futbolla ilgileniyor.
Aynı zamanda bir şair olan Lavrov okuduğu enstitünün marşını yazmıştı. Artık şiire zaman bulamamaktan yakınsa da zaman zaman şiirleri edebiyat dergilerinde yayınlanıyor. Şiirlerin konusu ise genellikle Sovyetlerin dağılması ve Rusya’da yaşanan dramatik olaylar oluyor. Lavrov’un sanata düşkünlüğü bununla da sınırlı değil. Folk ve jaz müzikten hoşlanan Lavrov, gitar da çalabiliyor. Tüm iş yoğunluğuna rağmen hobilerine ve ailesine yeterli vakit ayıran Lavrov’un kızı Yekaterina bir röportajında onun tam bir aile babası olduğunu söylemiştim. Sergi Lavrov çok başarılı bir diplomat olmasının yanı sıra güvenirliği ve sertliğiyle de biliniyor. Bu sebeple Amerikan medyası kendisinden sık sık Doktor No ve Bay Niet lakabıyla bahsediyor. Birçok isimle yaptığı görüşmelerde tavırlarıyla gündeme geliyor. İngiltere’nin Doşişleri Bakanı Liz Truss’un Rus coğrafyası hakkındaki bilgisiyle alay etmişti. Truss’a onunla konuşmayı sağır biriyle konuşmaya benzetmişti. 2013’te BBC’ye konuşan bir uzman da onun dini Rusya’dır demişti. İngiliz meslektaşı David Miliband’la yaptığı telefon görüşmesinde sinirlenerek küfretmesiyle de hafızalara kazınmıştı. Ettiği küfür nedeniyle ikili ilişkiler oldukça gerilmişti.
Pek çok kişi onun kurnaz bir diplomat olduğunu söylüyor. Her hamlesini en ince detayına kadar hesaplamadan hareket etmiyor. Hatta 2017’de Amerika Birleşik Devletleri’nin eski Düşüşleri Bakanı Rex Tillerson, onunla tango yapamazsınız çünkü dans etmenize izin vermez demişti. Ve Lavrov’un iki hedefi olduğunu söylemişti. Rusya’yı yüceltmek ve Amerika’yı küçük düşürmeye yarayacak her fırsatta veto kartını kullanmak.
Lavrov daha önce hem Napoleon hem de Hitler Avrupa’ya boyun eğdirmek istedi. Şimdi ise Amerika Birleşik Devletleri Avrupa’ya boyun eğdirmek istiyor diyerek Amerikalıları Nazilere benzetmişti. Son günlerde ise Adolf Hitler’in Yahudi kekenli olduğunu iddia etmesiyle tekrar gündemdi. Bu iddiası üzerine Lavrov İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından kınandı ve Rusya’nın İsrail Büyüketçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı.
Lavrov’un anıldığı bir diğer şeyde 100 milyonlarca dolarlık mal varlığı. Hatta geçen yıl Rus muhalefet aktivisti Aleksey Navalinin ekibi tarafından yayınlanan bir raporda, kişisel servetiyle ailesinin ve arkadaşlarının hayatlarını finanse ettiği iddia edilmişti. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle birlikte pek çok üst düzey yetkili gibi Lavrov da Avrupa Birliği’nin yaptırımlarına maruz kaldı. Özellikle Lavrov’un üvey kızı Polina Kovaleva’nın Londra’da henüz 21 yaşındayken 4.4 milyon sterline satın aldığı lüks malikane de dahil olmak üzere mal varlıkları dondurulmuştu. O dönemde bu paranın nasıl ödendiği ise hala belirsizliğini koruyor. Sergei Lavrov Dışişleri Bakanlığı görevine geldiği 2004’ten bu yana sayısız kriz yaşadı. Şimdi ise Ukrayna-Rusya Savaşı’ndaki gergin atmosfer onun kariyerinde nasıl bir noktaya getirecek?
Bu savaşın getirdiği krizle nasıl başa çıkacak?
İşte bu soruların cevabına zaman gösterecek.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir