"Enter"a basıp içeriğe geçin

Recep Tayyip Erdoğan | Efes-2022 | Tansu Çiller | Cem Uzan | Cem Küçük | Aysun Kayacı

Recep Tayyip Erdoğan | Efes-2022 | Tansu Çiller | Cem Uzan | Cem Küçük | Aysun Kayacı

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=DGpkIyRY1Cg.

Sevgili seyirciler, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan çok önemli bir açıklama geldi şu an. Sizi aktarıyorum. Gayri askeri isteddeki adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye, uluslararası anlaşmalara uygun davranmaya davet ediyoruz. Şaka yapmıyorum. Ciddi konuşuyorum. Gerçekten Cumhurbaşkanımız şaka yapmıyor ve ciddi konuşuyor ve de Yunanistan’la böyle küçük küçük adımlarla,
küçük tempolu adımlarla savaşa doğru gidiyoruz gibi gözüküyor. Yine bir düşman bulduk kendimize. Yani bir aydan beri Yunanistan’la aramız böyle değildik. Limoniydik. Şimdi gidecekçe Cumhurbaşkanımız söylediği gibi ciddiyim. Bu sefer ciddiyim. Şaka yapmıyorum dedi.
Nedir bizim buradaki pozisyon? Nerede söyledi bunu? FS 2022 tatbikatında söyledi. Küçük bir not vermek istiyorum. Bu tatbikatları durdursak mı sıralarda? Paramız yok. Bilmiyorum. Ayıp bir şey mi söylüyorum? Söylemek de mi yasak bilmiyorum. Neyse. Önemli değil. Ama FS 2022 tatbikatında bunu söyledi. Ciddiyim dedi. Şaka yapmıyorum dedi. Çünkü ondan evvelkileri de şaka yapıyordu anlaşılan öyle.
Anlamıyorum yani niye öyle bir şey söylemesi gerektiğini. Cumhurbaşkanımızın her söylediği ciddiye alıyoruz. Hele hele şöyle hesaplayın. Finlandiya İsveç. Bak ha. Ramicas Avruinato’ya dedi. Dedi. Sonra tabii ki bazı telefonlar gelmeye başladı. Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz.
Ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. Rahi Brunson. Söylediği gibi Rahi Brunson. Bu fakir burada görevli olduğu sürece içeriden hapisten çıkmayacak dedi. Bu fakir bu görevde olduğu sürece o teröristi alamaz. Tamam çıktı. Ama hukuktan dolayı çıktı. Şeyden dolayı değil Trump’tan dolayı değil. Yani orada da ciddiydi Cumhurbaşkanımız. Ondan sonra kimle? Ha Suriye. Ansızın geleceğiz dedi. Bir iki hafta evvel. Bir gece ansızın gelebiliriz. Olacak diyor. Haber böyle sınırda böyle 20 tane gazeteci muhabir bekliyorlar. Sanki şu an olacak. Şu an olacak diye. Niye henüz daha başlamadı tam da emin değilim. Ama Yunan adaları ne diyor işte Cumhurbaşkanımız. Yunan adaları silahlılandırmayı bırakın. Şimdi biraz biraz Google’a girseniz zaten bu nedir bu 2023 Lozan anlaşması.
1947 Paris anlaşmasında ne denildi. Yunanistan bu adaları herhangi bir şekilde silahlandıramaz dedi. Ama silahlandırdı. Kıbrıs harekatından sonra iyice silahla 60’lı yıllarında iyice silahlandırmaya başladı. Yeniden silahlandırmıyor. Silahlar zaten adalarda. Yani şöyle söyleyeyim size 90 yıllı yıllarından beri o adalarda. Zaten bir teori var şu an.
Böyle ilginç bir yere doğru gidiyoruz. Çünkü sanki 90’lı yıllara geri gidiyoruz. Tansu Çilar bir yerden çıkıp kalkıyor. Diyor ki ekonomi de. Dümenin arkasındayım. En son istediğimiz kişi. İnanın bana. Sayın Nebahat’i tercih ederim dümenin başında. Pardon zaten Sayın Nebahat’i dümenin başındaydı. Dümenin başında Tansu Çilerin olmamasını isterim. Niye mi? Gelin şu klibi izlemenizi rica ediyorum. O 32.gün programından babamla birlikte Tansu Hanım’ın nasıl ekonomiyi böyle içine ettiğinin göstergesi. Sembolu. Gelin birlikte izleyelim. Bana soru sormasını öğretmiyorum da siz bana ekonomiyi öğretmeyin ister. Ben ekonominin hocasıyım yani. Ama yanlışları söylüyorsunuz. Şimdi ekonomi bilginizle eğer bu hale geldiyse Türkiye çünkü bütün imza halkı fakirleştiriyorsunuz Tansu Hanım.
Ben fakirleştim. Ben 4.5 yıldır yokum. Siz de. Ben 5 yıldır iktidarma yokum. Siz başladınız. Bütün şeylerimiz yanlış çıktı biliyor musunuz? Yani sizin kadar ekonomiyi düzelticem diye gelip vahveden başka bir ileride görmedim. Neyse geri geliyoruz 90 lira. Ne bileyim Cem Uzağ’ın bir anda parlayı verdi. Cumhurbaşkanı adaylığını açıkladı bugün. Tam 1 saat evvel. Bu programı çekmeden 1 saat evvel Cumhurbaşkanı adaylığını açıkladı.
İlk maddelerinden bir tanesi vergi içkiye ve alkole ve sigaralara vergi şey yapmayacağını söyledi. Bilmiyorum nasıl bir tepki olur. Ama Cumhurbaşkanlığı adaylığını açıkladı. Geri geliyoruz 90’lara. Aynı aktörler geri geliyor. Acayip bir ülkeyiz. Çok inanılmaz ilginç bir ülkeyiz. Ama inşallah 90’lı yıllara gelmeyiz. Çünkü biliyorsunuz 90’lı yıllarının ortasında kardak krizi vardı. Küçük bir taş kitlesi ve 4 keçiden dolayı. Ve de gene bir liderimizin, bunu söylerken lütfen yanlış anlamayın. O zamanki liderimiz, başbakanımız Tansuçiler bir nevi ekonomik krizden, gündemi ekonomik krizden uzaktakıştırmak adına böyle bir kriz yaratmıştı. Bir kere daha söyleyeyim Tansuçilerden bahsediyorum. Herkes Cenk Küçüğün bu videosundan bahsediyor.
Gelin birlikte izleyelim. Abi zor. Yani şöyle hükümete yakın gazeteci olmak çok zor bir iş. Gerçekten çok zor bir iş. Hele hele televizyona çıkıp hele hele arşivde kalmasından dolayı daha da zor bir iş. Şimdi Cenk Küçük bunu ne zaman söyledi? Bu Aralık’ta hatırlıyorsunuz Cumhurbaşkanımız çıktı.
Ondan sonra devlet korumalı faizinden bahsetti. Bir dolar 18’e doğru tırmanıyordu. Sonra şakırt diye 12’ye düştü. Nereye geldik bugün? 17, 20’lerde dolaşıyor dolar. Tabii ki niye herkes bu videoya konuşuyor? Cenk Küçük o zaman oh oh oh. Tabii oh oh değil mi? Yani günün sonunda ne oldu? Aynı yere gere geldik. Cenk Küçük de bunu kendisini şu şekilde savundu. Diyor ki hayat pahalılığı, Cumhurbaşkanımız da söyledi. Yani böyle bir enflasyon diye bir derdimiz yok.
Hayat pahalılığı diye bir teknik olarak enflasyon diye bir sorunumuz yok. Hayat pahalılığı var. Cenk Küçük de onun devamını getirdi. Hayat pahalılığının sebebi de global uluslararası enerji fiyatların yükselmesinden dolayı kaynaklanıyor. Şimdi bu teoride hakkaniyet var doğru. Yani elektrik fiyatları yükseliyor. Ok. Devlet süvvansi ediyor bunu. Yani %70’ini mi süvvansi ediyor? Ama günün sonunda siz istediğiniz kadar süvdevlet süvvansi etsin, istediğiniz kadar bir şekilde korumaya çalışın. Dolar yükseliyor. Yükselince daha da fazla biniyor bize. Yani devlete daha fazla yük oluyor. Daha fazla yük oldukça vergi daha fazla istiyor devletimiz.
Tabii üstüne de enflasyon ve de faizleri yükseltmemenizden dolayı enflasyonun yükselmesiyle doğa bir içerde bir fiyat yükselmesi var. Ama affedersiniz bu Ukrayna’daki Rusya’daki savaş doğa gaz gelmiyor artık Avrupa’ya diye değil. Dünyada elektrik piyasası, elektrik fiyatları yükseldi diye biz %70 enflasyonla yaşamamızla alakası yok onun. Az var.
Ama hepsi o değil. Sebepler gayet basit. Garip yönetiliyoruz. Garip bir enflasyon var. Kabullenmeyen bir enflasyonumuz var. Gene Türkiye Ütopik İstatistik Kurumu, dinle aynı espriyi yapmıştım Türkiye Ütopik İstatistik Kurumu. Ütopya’da yaşıyor. Olmayan bir dünyada yaşıyor. Ma göre enflasyonumuz çok daha yüksek.
Bu Kurkorumalı Mevduat’tan dolayı şimdi büyük bir yük binecek devletimize. Aynı şekilde büyük bir yük binecek. Çünkü Kurkorumalı Mevduat’a girenler 12’den girdiler bugün 17.5. Yani baya baya baya baya baya bir faiz alacaklar. Ama bir kahraman daha ortaya çıktı. Kim? Aysun Kayacı. Dedi ki Cenk Küçük birazdan haber tüklü konuk olacakmış. O nasıl açıklamaları dedi. ABD’de de hayat pahalılığı var dedi. ABD’de de enflasyon var onu da dedi. ABD’de de işsizlik var onu dedi. 1 dolar ABD’de de 17 TL. Aysun Kayacı helal olsun. Yani gerçekten Cem Küçük bir mevi yerine koydu. Şimdi Aysun Kayacı’yı hatırlayacaksınız. Aysun Kayacı yıllar önce 20 yaşında mı neydi? Şöyle bir cümle kurmuştu. Benim oyumla çobanın oyu bir mi? Dağdaki çobanla benim oyum eşit mesela. Niye? Şu şekilde size bağlamak istiyorum. Bizim oyumuz tabii ki bir çobanla aynı. Hiçbir farkımız yok. Ama maalesef çobanımız bizi koyun gibi gördüğü için biz böyle koyun gibi devam edeceğiz bu hayatımıza burada. Nasıl bağladım ama değil mi? Ben bile şaşırdım. Ama siz koyun olmayın. Siz lider olun. Liderler ne yapar? Ne yapar?
Ne yapar liderler? Abone olur, yorum yazar, like atar. Uyu herkes burada. Siz uyumayın. İyi hafta sonları size.
Pazartesi günü görüşmek üzere.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir