"Enter"a basıp içeriğe geçin

Rusya’nın değişmeyen 2 numarası Dimitri Medvedev kimdir?

Rusya’nın değişmeyen 2 numarası Dimitri Medvedev kimdir?

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=tuKZUQGLR7Y.

O Rusya’nın eski devlet başkanı. Putin’in en yakınındaki isimlerden biri. Putin yükseldikçe o da yükseldi. Hatta onun için yıllarca Rusya’nın değişmeyen iki numarası denildi. Pek çok kişi onun Putin’in kuklası olduğunu söylese de ilişkileri bundan çok daha farklıydı. Karşınızda Dimitri Medvedev’in profili. Dimitri Medvedev 14 Eylül 1965’te Leningrad’da Rus ortodoks bir ailede dünyaya geldi. Ailesinin eğitim seviyesi yüksekti. Babası Anatoly fizik profesörüydü ve Sovyetleri anlatan 10 ciltlik ansiklopediyi hazırlamıştı. Ukrayna kökenli olan annesi Yulia ise üniversitede Rus edebiyatı dersleri veriyordu. Buna rağmen durumları iyi değildi. Büyük maddi sıkıntılar çekti. Geçimlerini zar zor sağlıyorlardı. Hatta 40 metrekarelik küçük bir evde ailesiyle birlikte 30 yıl yaşadı. Maddi durumları o kadar kötüydü ki o yıllardan bahsederken bir kot pantolon bile alamıyordum diyordu.
En çok hayalini kurduğu şeyse bir kot pantolon ve Pink Floyd’ın The Wall albümüydü. Çocukluk yıllarında İngiliz metal gruplarını dinliyordu. Dinlediği gruplar arasında Led Zeppelin ve Black Sabbath vardı. Sıkı bir Deep Purple hayranlıydı. Bu o kadar büyük bir hayranlıktı ki 2011’de Deep Purple üyelerini evinde ağırlayacaktı. Kısa boyluydu ama bunu avantaja çevirerek halter sporuyla ilgilendi. Üniversitede hukuk okudu. Başarılı ve düzenli bir öğrenciydi. Geçim sıkıntısı ise hiç bitmedi. Bir röportajunda da okul yıllarında çöpçülük yaptığını, yaz tatillerinde de inşaatta çalıştığını ve tarlalarda patates topladığını söylemişti. 1987’de hukuk fakültesinden mezun oldu. Hayali savcı olmaktı ama bu hayalini gerçekleştiremedi. Ailesinin yolundan giderek akademik kariyer yapmaya başladı. Hocası Profesör Schobach onun hayatını değiştirdi. Schobach’ın eski öğrencilerinden biri de Putin’di.
Medvedev’in hocası Schobach 1990’da St. Petersburg Belediye Başkanlığı’na aday oldu ve o dönemde Putin KGB’den istifa etmişti. Hocası Putin’i yanına alarak, önce danışmanı, sonra da belediyenin Uluslararası İlişkiler Komitesi’nin yöneticisi yaptı. Aynı Putin gibi Medvedev’i de yanına aldı. Medvedev işte burada hocasının aracılığıyla Putin’le tanışmış oldu. Medvedev, Putin’in başında olduğu komitede danışman olarak çalışıyordu.
Başta alt-üst ilişkileri olsa da ikili birlikte çalıştıkları yıllarda oldukça yakındı. Dostluk bağları o yıllarda gelişti. Rusların tavar işlediği yoldaş kelimesi belki de onların arasındaki ilişkiyi anlatan en doğru kelime. Putin ona, o da Putin’e her anlamda destek oldu. Arkadaşlıktan çok öte bir bağlılıktı. Genç yaşta ailesini kaybetmişti. Aslında ailesinin ölümüyle açılan boşluğu Putin’le olan bağ dolduruyordu. Hayatını Svetlana Medvedevayla birleştirdi. Eşi Svetlana’yla daha 14 yaşındayken okulda tanışmıştı. Bu evlilikten İlya adında bir oğlu oldu. 1993’e gelindiğinde Medvedev’in belediyeden sonraki adresi bir keresle şirketi oldu. Burada üst düzey yönetici olmuş ve şirketin hisselerinin bir bölümünü almıştı. Geçim sıkıntısıyla mücadele eden Medvedev’den artık iz yoktu. Ne kadar kazandığını ve servetini bilense yoktu. Parayı nasıl kazandığı da bir sır olarak kaldı. Medvedev gibi Putin’in de kariyeri yükselişe geçmişti. Putin onu unutmamıştı. Önce Putin’in özel kalem müdür yardımcısı oldu. Sonra da başkan adayı olduğunda Putin’in başkanlık kampanyasını Medvedev yönetti. Putin seçimi kazandı. Medvedev’in ödülü ise dünyanın en fazla doğal gaz çıkaran şirketi Gazprom’da yönetici koltuğuydu. 2005’te Putin onu birinci başbakan yardımcısı yaptı. O artık Putin’in en yakınındaki isimdi. Birbirlerine sonsuz güven duyuyorlardı. Putin Rusya devlet başkanı olarak görev yapıyordu
ve devlet yönetiminin her alanına ona sadık isimleri yerleştiriyordu. Bu isimlerden biri de Medvedev oldu. O artık Putin’in başbakan yardımcısıydı. Putin iki dönemdir başbakanlık yapıyordu ve artık seçimler yaklaşmıştı. Üçüncü kez aday olması ise mümkün değildi. Putin’in aklında ise tek bir isim vardı Dimitri Medvedev. Kendisinin yerine onun aday olmasını istiyordu çünkü Medvedev demek Putin demekti. Ama herkes Putin’le aynı fikirde değildi.
Çünkü Medvedev Slowiki değildi yani ordu veya istihbarat geçmişi yoktu. Putin’in buna rağmen Dimitri Medvedev’i aday olarak göstermesi üzerine Medvedev 2 Mart 2008’de %70 oy alarak Rusya devlet başkanı oldu. Dört yıl sonra koltuklar yer değiştirdi. Bu defa Putin devlet başkanı olurken Medvedev başbakan oldu. 15 Ocak 2020’de başbakanlık görevini bıraktı. İstifa nedeni olarak anayasada yapılacak köklü değişiklikleri gösterdi. Putin Medvedev’in istifasını aynı gün kabul etti. Ardından da Putin onu Rusya Güvenlik Konseyi’nin başkan yardımcısı yaptı. Medvedev’le ilgili ilginç detaylardan biri de Çağır 2.Nikolas’la olan benzerliği. Hatta bu benzerlik fiziksel olarak kalmadı. Halk Çağır 2.Nikolas’ı sevmezdi. Aynı şeyi Medvedev’le ilgili de söylememiz mümkün. Rus halkı ondan pek hoşlanmıyordu. O her zaman kendi fikirlerini değil Putin’in planlarını anlatıyordu.
Onun en iyi bildiği şey Putin’in 2. planı iki numarası olmaktı. Ve hep öyle kaldı. O Rusya’nın eski devlet başkanı. Putin’in en yakınındaki isimlerden biri. Putin yükseldikçe o da yükseldi.
Hatta onun için yıllarca Rusya’nın değişmeyen iki numarası denildi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir