"Enter"a basıp içeriğe geçin

ŞEYTANIN EN BÜYÜK HİLESİ | SYNERGY KENDİYAS

ŞEYTANIN EN BÜYÜK HİLESİ | SYNERGY KENDİYAS

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=j82Qpx_0Lro.

Abi şeytanın en büyük hilesi nedir? Şimdi artık son zamanlara gelin de bu herkese malum. En büyük hilesi iyilik adı altında şeytanın bize yaptığı kötülük. Diyeceksin istihareyle birleştirdiğimi düşün.
Anlattıklarımı iyi insan olmak, eşyaya iyi davranmak, hayvanlara iyi davranmak, kul hakkı yememek. Yani insanlarla iletişim, doğa ile iletişim, hayvanlarla iletişimde iyi olmak, hak yememek eşittir. Müslüman iman etmiş gibi olduğunu düşündürtüyor.
Halbuki iman etmiş birinin, Müslüman olan birinin zaten bunları kabul etmiş ve yapıyor olması gerekiyor. Rabbimizi, Efendimiz aleyhisselamı soyutlayarak, çıkartarak iyi insan olmanız, iman etmiş olmanızla eşdeğerde tutuyor. Yani bir insan Müslüman mısın diye sorduğunda, ki daha da fazlalaşacak bu, altın vuruşu şeytanın, ben iyi insanım diyecek, kimseye zararım yok, kötülük yapmıyorum diyecek. Sen ona bir daha inancını sorduğunda yine aynı şeyi söyleyecek. İnanç olarak bir şekilde iyi insan olmak, eşittir Müslümanlıkmış algısı. Şöyle bir şey yaşadım geçenlerde, yaptığımız yardım çalışmaları var. Bu yardım çalışmalarında da ciddi fedakarlık yapan bir arkadaş var. Hep iyilik yapıyor. Biraz sohbet ettik, konuştuk.
Yaptığı iyiliğin geçmiş dönemde yaşadığı bir travmaya dayandığını fark ettik. Kendisini iyi hissetmek için yaptığını ortaya çıkarmış olduk. Kefaret niyetiyle yapıyor yani bir nevi. Hayır, ortada Allah’ın rızasından ziyade kendini iyi hissetmek için yaptığı çıkmış oldu. O zaman iyilik yaparsa kendini hep iyi iyi hissedecek. Evet. Allah-u Teala’yı anlatsa kabul etmiyorsa eğer iman etmiş olmayacak. İman etmemiş iyi huylu bir insan olarak yine cehenneme gidecek. Yani ya da yaptığı şey boşa gitmiş olacak. Yok, Allah-u Teala zerreyi bile zayıf etmez. Yani imansızsa bile cehennemin daha şeylerine gider. Yani ona göre muamele gör demek istiyorum. Allah-u Teala hiçbiri iyi zayıf etmez. İmanlı olsa da imansız olsa da. Ancak iyi olmak iman etmiş anlamı değildir. Ama iman etmenin özelliklerindendir. Ben namaz kılmıyorum ama yalan söylemiyorum. Ben dürüst bir adamım diyor mesela. Ya tam bunu anlatıyorum işte. Benim kalbim çok temiz diyor. Neyle yıkamış? Yani nasıl bir kalp almış çamaşır makinesine koymuş bu açık makinası? Bir de hemen suçlama yapıyor. Adam namaz kılıyor ama işte gözü şurada. İşte şunu yapıyor ama şu günahları işliyor. Ben öyle biri değilim diyor. Benim kalbim çok temiz diyor. Ya ondan daha üstün olduğunu hiç ben söylüyorum. Kendisinin temiz olduğunu yani en inançlı olduğunu düşünmek bile kibre götürüyor.
Yani kibirle şeytan başladı, kibirle devam ediyor. Kibir zaten temeli. Fakat kibiri neyle örtürecek? İyilikle örtürecek. Peki iyi yapılan her iyiliğin karşılığını Rabbim verir. Ancak sen imanın olmadığı zaman ki imanın göstergesidir. Gösteregelerinden birisidir iyilik.
Sen iman etmezsen, ibadet etmezsen, imanın ve İslam’ın şartlarını kabul etmezsen o zaman iman etmiş değilsin. İyi huylu da olsan, iyilik de yapsan imansız bir şekilde yapmış olursun. Hani dedin ya suçluyor diye yani kötülük yapıyor ama namazını kılıyor. Namazını kılarken, ibadetini yaparken aslında namazı hakkıyla kılmış olsa o kötülük de yapamaz.
Orada da problem var ama hani konumuz o değil. Halbuki zamanın bu zamanın çizelgesi iyi insanım eşittir ben iyiyim diyor. İman kelime-i şehadet getirme gereksinimi duymuyor. Bunu belki de kabul etmiyor. En büyük silahını sordun ya bu 100 yıl. İşte bu 100 yılın şeytanın istiharelerden aldığın bilgi neticesindeki oyunu bu. Bir rekarnasyon geçmişteydi. Ne bileyim, önceki dönemlerde uyguladıkları devam etmesiyle birlikte altın vuruşu bu şekilde yapıyor. Yani dini ortadan kaldıracak tamamen.
Diyecek ki siz iyi huylusunuz iyisiniz birbirine zarar vermeyin aman sakın ha imanda etmeyin diyecek. Bu bu demeye getiriyor. Çünkü sen diyor iyi huyluysan diyor zaten iman etmişsin diyor. Yani sadece müslümanım diyen müslümandır biz ona bir şey diyemeyiz. O bizim haddimiz değil ama. Şunu dikkat ettim. İfrat tefrit vardır ya böyle aşırıya kaçmak.
Atıyorum hayvan sever bu arkadaş Allah hayvanların hakkını korumayı bir müslümana vazife kılmıştır. Eziyet edemez beslemelidir. Evet vazifedir ama öyle bir noktaya taşımış ki hayvan hayatının her şeyi olmuş. Bununla ilgili istihareler olmuştu oradan bilgi vereyim. Şeytan hani bir şeyi alırken değiştiriyor ya tamamen almıyor o kişilere de hayvanlara hizmet. Le birlikte onu imansızlaştırmaya çalışır her hayvana hizmet eden imansız demiyorum burada. Ama bazılarını.
Hayvanlara sen iyi davranıyorsun besliyorsun der ama ibadet ettirmez hatta onu kabul ettirmez. Ama kendini rahatlatsın diye ona mutlaka iyi bir şey yaptırıyordur bak imanı alabilmek için mutlaka ona iyi bir şey yaptırıyordur. O iyi yaptığı hizmet zaten müslümanlık alametidir de ama müslüman olmayabilir.
Veyahut da müslümandır iyi bir müslüman değildir gereğini hepsini yapamıyordur başka ama kasti olarak sen bu hayvanları besle namaz kılmasan da olur. Diyebilir vesvese olarak ama temelinde insanların fıtratı gereği iyilik etmek üzeredir. Şeytanın fıtratı kötülük etmek üzeredir şeytan kendinden yansıtabildiği kadarıyla ilk önce imanı almak ister ama diğer hal ve davranışların yapmasına müsaade eder. Hatta onu destekler onu pof poflar ona masaj yapar ferahlatır rüzgar yapar falan niye?
Çünkü hayvanları beslemek tüm ibadetleri yapmış olarak ona yansır yansıtır o kişi de başka hiçbir şey yapmaz. Hayvanlarda yatar ve kalkar zaten iman etmiş olanı yapması gereken o ama ikisinden farklı şeyler var. O kadar aşırı gidiyor ki gidiyorlar ki şahit oldum sadece hayvanlar için değil. İyilik adı altında yapılan herhangi bir şeyi hastalara bakmaya yardım etmek hastanelerde hastaneye gidip onlara yardım etmek kendine bunu vazife edilmiş. Mesela bunu yapıyor ama öyle şeyler söylüyor ki Kur’an da bize açık bir şekilde emredilmiş hükmü yok sayabiliyor. Yani sünnete uyuyor farza uymuyor. Aynen işte zamanın şeytanın en büyük hilesini sordun ya en büyük hilesi bu günden bu zamandan sonra bu fazlalaşacak. Ben iyi insanım diyecek bir de kendisi kendine söylüyor iyi insanım diye şimdi bir başkasına sorsak ya şu kötü huyu var bana burada zarar verdi diyebilir.
Öyle de değil ben diyor iyi insanım diyor o zaman tamam diyor her şey farzları da yok sayıyor. Bu farzları yok sayana için söylüyoruz tabi ki Müslüman olmuş iman etmiş olanlar zaten bunları yapıyor yani karıştırmayalım bunu da ancak kişileri tanıdıkça ortaya çıkar.
Belirli bir iyiliği yaptırır diğer hiçbir tanesine yaklaştırmaz bu da şeytanın en büyük hilesidir bu zamanın ve ben iyi insanım der işin içinden çıkar. Dinini sorduğunda bile böyle cevap verir. Şimdi okuyan kendisini bilen ya da bildiğini zanneden kişilerde kendini beğenme ya da bu kibir duygusunu nasıl açlar?
Şimdi şöyle kibir zaten en baş temeli şeytanın yani secde etmediğinden beri hani o konuyu biliyoruz girmeyelim. O günden bu zamana kadar bildiği bilgiler bakın alim bir kişiden bahsediyoruz bir kuldan bahsediyoruz atomdu siccimdi siccim altıydı teknolojiydi bütün bunların hepsini bilen birisinden bahsediyoruz.
Bu kadar bilirken adem babamızı Rabbimiz yarattı bizim bu kuşak insanların başı bizim adem babamız. Onu kabul etmedi adem babamızı Rabbim de ona azazildi o zaman yani iblisin bilmediklerini öğretti.
Bu kadar zaman her şeye hakim olup da hemen hemen yeni bir kul yaratılıyor ve o da fazla bilgisi olduğunu görünce ona isyan etti. İşte o isyan edişi ben dedi bu kadar öğrendim biliyorum bu dedi hiç onu yapmadı dedi nasıl benden bilir.
Bu kibir dediğimiz yani birçok yönü var da biz bir yönle anlatıyoruz başlangıç maddi boyutundan haliyle hala yerde aynı iddiada. Adem aleyhisselamın evlatlarına da aynısını yapıyor siz benim kadar bilemezsiniz diyor ben sizden fazla biliyorum diyor bunu anlatıyor.
Zaten bütün bu anlattıklarımızın hepsi de bu zaten. Az önce iyilikle ilgili de konuşurken yine aynı bu iyi bir şey yaptırıyor geri kalanlarını alıyor götürüyor. Kendinden alim olarak üstek kimseyi istemiyor.
Allah’u Teala mutlak güç olduğunu biliyor ki Allah’u Teala’dan müsaade aldı. Allah’u Teala’nın gözünde bir numara olmak istiyor. Allah’ın huzurunda Efendimiz aleyhisselamın yerinde gözü var. Bu. Tüm alemlerin her şeyin peygamberi meleklerin dahi peygamber Efendimiz aleyhisselam. Şeytan bunu bildiği halde niye böyle vittahlandı. Bu kadar bilgim var diyor. Tamam da yani o kadar şeyi biliyorsa ama şunuda biliyordur. Allah Resulullah’ı kendi nurundan yarattı. Evet bunu bunu bildiği halde nasıl ne cüretle karşı çıkabilir ki. Yani bu Rabbimizin nurundan Efendimiz aleyhisselamın nuru hani Efendimiz aleyhisselam yaratıldı.
O nurdan da bütün kainat her şey yaratıldı. Tamam. Buna rağmen nasıl karşı çıkıyor onu anlamadım. Buna rağmen işte diyor ki üstün olayım diyor. Çünkü aldığı bilgiler şöyle düşünün şimdi bilim adamları yeni buluşlar yapıyorlar ya var olanı buluyorlar. Bak yaratmıyorlar. Yaratmak Rabbime mahsustur. Var olanı anlıyorlar.
Anladıklarında ve bunu bütün kainatı anladığını düşündüğünde o bilgilerle birlikte özüne karşı geliyor. Kainatı Rabbim yarattı. Kainatın içindeki her şey de yarattı. Dolayısıyla onu da yarattı. Karşı çıkıyor.
Niye bu kadar iblislik yapıyor derdi neydi? Kıskanıyor. Allah’u Teala buna sen şeytan ol görevi mi verdi yoksa Allah’u Teala onu bilgi ve donanımıyla öyle donattı ki donattıktan sonra o özelliklerinden dolayı o mu onu tercih etti yani kötü olmayı kendi mi tercih etti diye bir günde bunun üzerine konuşuruz.
Meleklerde irade yok ama. Zaten melekleri kastetmiyorum. Melekler Rabbimin kainatın yürütmesinde kullandığı görevler.
Tamam yani inisiyatif kullanmazlar geri gitmezler ileri gitmezler. Rabbim ne derse onu yaparlar ancak bizlerde veyahut da cinlerde diyelim bizlerde daha farklı özellikler var erkeklik var dişilik var aynı zamanda irade var mantık var. Yani çok farklı daha özelliklerimiz var. Melekler nurdan yaratıldı ancak onların da çok güçlüler ama Rabbimin emrine göre hareket ederler. Yani güneş dönüyor yörüngede ya evet bir karamatte var çekiyor falan vesaire girmeyelim ama her halükarda onu yönlendiren melekler ve görevli melekler var.
Cehennemin ateşi ateşin özüne indiğinden ne olduğunu biliyor muyuz? Oraya da hiç girmeyelim hani veya soğuk soğuğu ta işte madde boyutuna in in in in ta en ene indiğinde soğuğun ne olduğunu biliyor muyuz? İşte bunlara girmeyelim şimdi çünkü şöyle bir konuşmada şeytanı takdir de etmeliyiz derken konuyu yanlış anladın yani iyi ki de öyle anladın bu konuşma ortaya çıktı. Aslında orada bizlerin çalışmadığını anlatmaya çalışıyordum yani gayret etmediğimizi anlatmaya çalışıyordum düşmanımı da tanımak istiyorum demek istiyordum.
İşte şeytanın bu dönemdeki oyunu da iyi insan san tamam diyor senin işin. Yani Allah’u Teala’yı tanımak bilmek Allah’u Teala’nın emrettiği şekilde inanmak yerine sen sadece iyi ol yeter diyor. Ama bak bunu da nereden alıyor Hz.Kur’an’ı incelediğimizde iyilerin dönemi hani iyiler birleşecek yani mehdi ve mesih aleyhisselam konuları vardır. Şimdi bu konuların ya bunlarda girmeyelim ama bir gün konuşalım bunun içinden cımbızlayıp aldığını hani bir konuşma içine geçiyor işte namaz kılmayın.
Ama o kişi az önce dedi ki abdetsiz namaz kılmayın ama orada neyi çekti aldı namaz kılmayın. Bunun gibi yani iblis bunları yapıyor. Lazım olanı alıyor ambalajı değiştiriyor veriyor insanlara imansızsa eğer bir kul iblis onun peşine niye askerlerini heba etsin ki zaten imansız gözettirir bırakır.
İman etmişlere dönecek iman etmişlerin çocuklarına saldırtacak şimdi bu konuşmamızın çerçevesi şeytanın hileleri aslında dün haber vardı dikkatimi çekti. Podiyuma çıkartılan 10 yaşında bir tane çocuk var bu çocuk birileri tarafından sahiplenmiş 4 yaşında cins sesi değiştirilmiş örnek olarak önümüze son oldu.
Yani sabi bir çocuk ya daha akıl bali olmamış birinden bahsediyoruz yani kendi tercihin iradesini ortaya koyamaz nasıl oluyor da birileri böyle bir şeye sapkınla düşebiliyor. Ya da başka bir soruyla bağlayacağım. Biz bugün yapay et konusunu dayatmaya çalışıyorlar gündeme getirdiler büyük baş hayvanların yayılmış olduğu gazın atmosferi deldiğini ve zarar verdiğini o yüzden
hayvanları beslemeyeceğiz biz kendi yapay etimizi yapacağız bu yapay et de bizim bağışıklı istemi sökecek ve biz bunu kabullenmeye başlıyoruz. Ya biz bunu nasıl başarıyor neden böyle bir şey hizmet ediyor bu insanları. Şimdi iki tane soru. Evet. Yani sanki. Çocukla ilgili söyleyelim şimdi Rabbim azmış kavimleri helak etti. Efendimiz aleyhisselamın kavmini yani bizleri helak etmiyor.
Bunlar da iman etmişlerin önüne geçemedikleri için çekirdek aileyi yok etmeleri gerekiyor. Çekirdek aile çünkü Rabbimiz de aileye çok önem veriyor. Hazreti Kur’an’da belli Efendimiz aleyhisselamın yaşantısında belli çok önemli olduğu için aileyi yok etmek için şeytana göre bu gerekli.
Bu bundan sonraki hamlesi ama iyi insan olma ile birleştirince iyi insan olmanın altında bunların hepsini oturtacak. Yani sen cinsiyet değiştirdin onu bunu yaptı. Önemli değil. Sen iyi insan mısın diyecek. İyi insan olmanın göstergesi de bir şeye hizmet ettiğinde dediğin gibi hayvanlara veyahut da bir doğaya bir yere bir şey yaptığında aynı şeyi yaptığında geri kalanı istediği kötülüğü yapsam bile iyi insan olarak kendini kandır devam et diyecek.
Yani Müslümanların iman etmişlerin sonunu getirebilmesi için o aileleri çökertmesi lazım. Temeli bu kısa anlatıyorum bunu. Tamam. Tamam. Öz de bu yani nereden yola çıkarsan çık buraya geleceksin. Kısa öz bu yapayet konusu başka bir şey. Çok kısa anlatsam dinler misin dinlesen de inanır mısın? Şimdi başka gezegenlerde hayat var.
Bunlarla iletişim kuruyorlar. Kısa geçiyorum ve hızlı geçeceğim. İletişim kuradıkları için hani köpek düdüğünü duyamıyorsun ama var değil mi? Onun gibi bunları duyanlar algılayan burada insanlar var. Firavun soyu devam ediyor. Bunların bir takım genetik özelliklerinden dolayı onları algılıyorlar. Oturup çay kahve içiyorlar görüşüyorlar. Yani sizler uzaylı diyorsunuz. Tamam. Şimdi ben kafayı yemedim ama anlayabildiğimi söylüyorum. Çok kısa geçiyorum. Çok değişik bir konu.
Fakat bunlar dünyamızdan bulunduğu yerden bunlara frekans gönderip bağlantı kurmak istediklerinde ozonda delik açıyorlar. Kısa basit anlatıyorum. Açıyorlar. Şimdi bizim üzerimizde ozon var. Ozon ne biliyor musun? Oksijenin havaya çıkması güneş ışığı geldiği zaman burada parçalanıyor. Parçalandığı tabaka ozon.
Oksijen yukarı çıkınca oksijenle güneş ışığının birleştiği yerden bahsediyor. Burası ozon olur. Şimdi bunlar buradan frekansla iletişime gelmeleri gitmeleri devam edince ozon olduğu için dışarıdan gelenlerin hem frekansları kırılıyor hem de gelen araçları hasar görüyor. İster yanıyor da ister parçalanıyor da ama bir şekilde zarar görüyor. O ozonun orada olmaması lazım. Onu geçtik.
Ama ozon olmasa da başka sebepler var. Girmiyorum. Sadece kısa anlatacağım ya. İşte Elon Max da bütün bu uyduları falan dışarıya çıkardı. Dışarıdan irtibat kuruyor. Çünkü içeriden ozona deliyor. Şimdi asıl bu ne fabrikalar o kadar bunu yapabiliyor. Ne de inekler falan öyle bir şey değil.
Ama bunlar verdikleri hasarı sinyali gönderdiklerinde ozon tabakasının oradaki molikül ağı değiştirdiği için gedik açılıyor. Bu bugün olayı değil 1900ler 1850ler 1900lerden birlikte olan bir olay. Yeni bir olay değil. Açılınca ne oluyor? Hal ile. Açılınca ne oluyor? Dünya ısınıyor. Yani iklimler vesaire değişiyor. Bunların daha istedikleri hedefe gelemediler. Her neyse bu sefer uyduları dışarı aldılar. Dışarıdan irtibat kuracaklar. Dışarıdan irtibat kurduğunu da işte ayın arka yüzü de olabilir. Veyahut da Mars başka yerlere de indirebilirler. Şimdi buradaki gediğin ozon tabakasının delinmemesi için gayret gösteriyorlar.
Kendi sistemlerinin verdiği hasarı doğal yaşamdakileri susturarak aradaki farkı kapatmaya çalışıyorlar. Oksijenin de fazla olmaması lazım. Oksijeni düşürmeleri lazım. Oksijeni düşürmeleri için ormanları yakmaları lazım. Yanması lazım. İklim doğa olaylarının değişmesi lazım. Oksijenin azalması lazım.
Eğer oksijen azalırsa eğer buradan gönderdikleri sinyaller bu sefer ozonu şey yapmayacak. Oksijen az olunca o zaman buradan rahat irtibat kurabilirler. Çok karmaşık mı geldi? Karmaşıklıktan değil. Insan somutlaştırmak istiyor. Şimdi ortada somut bir şey yok ki. Şimdi görünmeyen bir şeylerden bahsediyoruz. Nerede göründü? Birileri uzaya çıktı indi. Ozon tabakası delindi. Orada irtibat kuruldu.
Oksijenin güneş eşeği ile birleştiği yeri bulun. Ozan tabakası. Kısa sordum kısa anlatıyorum. Ben yapay eti sordum. Yapay etin sebebi buraya geliyor. Senin buradaki inekler vs. Bunları metan gazından bahsediyorlar ya. Bunları düşürecekler ki oksijenle alakalı problemi çözebilsinler.
Bak başka bir konudan bahsediyorum aslında burada. Böcek konusuna yapay et konusu oradan. Böcek konusu da bunlar bu kadar koronavirüsü vs. saldı. Ara ara hep atıyorlardı. O bölgede bir zaman sonra fazlalaşıyordu. Bitmeye yakın yine atıyorlardı böyle devam ettiler. Ama şimdi ne yaptılar? Şimdi böceklerle birlikte genitiği değiştirilmişi salarak.
Bir de bunları insanlara yedirerekten insanların genetini daha da bozması lazım. O insanın genetiği bozulmazsa hep Allah diyecek. İman edecek. İman etmemesi lazım. Cips çıkardılar şimdi. Böcekli cips. Her tarafta reklamını yapıyorlar. Tamam. Ya artık bunlar olacak.
Artık bunları bizim kuşağımız belki normal telefondan cep telefonuna geçti. Fox, Fox, Fox’tan da bip’e geçtik ama. Ya işte bundan sonra teknoloji o kadar hızlı ilerleyecek ki. Önceki zamandaki bin yıl buradaki on yıl olacak. Bundan sonraki on yıl geçmişteki bin yıl gibi ilerleyecek artık. Yapılan araştırmalara göre son 30 yıldaki teknolojik anlamda gelişsinler.
Geçmişteki 5 bin yıla tekamül ediyor. Peki bu kadar buluşların hiçbir tanesinin kaynağını gösterebiliyorlar mı? Yok. Yani Nikola Tesla vardı biliyoruz. Yani elma düştü çekimi buldu falan bunlar belliydi. Bunların hepsi dışarıdan geldi. Oradan görüşerekten bilgiyi alıyorlar. Onlar şu anda şeyi getiremiyorlar. Hazır madde olarak teknoloji getiremiyorlar.
Formülleri buraya gönderiyorlar buradaki kaynaklardan madenlerden yapmaya çalışıyorlar. Bakın bunlar hayal değil ha. Biz şimdi konumuzu dağıtmadık değil mi? Bence dağıttık ama toplayalım. Biz şeytanın hilelerinden bahsederken. Bu da hilesi. Evet aslında biraz ayrıntıya dalmış olduk. Bu da hilesi aslında. İşte ben hep ayrıntıya dalmadan kısa gidiyorum. Bu sefer de insanlar anlayamıyor demek istediğimi. Bir yerde de lazım ama.
Şöyle. Birey olarak biz kendimizi Allah’ın bizden istediği şekilde yaşam yoluna sokarız. Zaten şeytan bize galip gelemeyecek. Zaten bizim nefsimize etkiliyor. Ha. Ya konuşurken şey dikkatimi çekti. Şeytan nefsimize söylüyor deyince nefis canlı mı? Cansız mı? Cansız olsaydı sen şu anda hiç bir şey içmek istemezsin.
İbadet etmek bile istemezsin. Nefis iyi değil ama kötü de değil. Nasıl dolgun önemli. İletişim kurulabilen bir varlık gibi bir şey mi yani? Evet. Konuşabilen yani. Şöyle bunu bir takım özelliği olanlar anlar. Yani bazı özelliğiniz varsa çok odaklandığınızda bir bedeniniz, bir size benzeyen ruhunuz, bir de nefsinizin üç kişi olduğunuzu görürsünüz.
Bu var. Ama bu herkesin tam anlayacağı bir şey değil. Ancak bunu yaşayan bilir. Nefis var. Şimdi şeytan bir şekilde bizi etkilemek için nefsimizi kullanıyor. Tabii. Biz de nefsimizin zaaflarına yenik düşüyoruz. Hava ve hevesine. İsteklerine. Evet isteklerine. Biz nefsimizi terbiye ettiğimiz sürece şeytan bize etki edemiyor. Ne kolay söyledin. Kurtulmuş o ya. Aslında işin matematiği bu. Tabii tabii. O zaman nefis ibadet etmeyi istediğinde bak ibadeti de isteyen nefistir. Etmek istediğinde bu sefer şeytana kafa tutar git buradan der. Şimdi böyle de bir şey var. Şimdi nefsi biz hep kötü olarak düşünmeyelim. Ne ile doldurduysan o. Ama bir yaşa kadar anne baba dolduruyor. Aynı zamanda soydan genetik bağda oluyor ama anne baba ve çevrenin doldurduğu oluyor. Bu çok önemli. Onun için günahları anne baba yazılıyor. Belirli bir zamandan sonra özgür iradesiyle sokağa çıkıp yaşamaya başladığında işte 40 yaşına kadar da bütün deneme yanılmalarını yapıyor. Kırk ve üzeri mutlaka iyiye doğru doğru yola doğru dönüyor olması lazım. 40 yaşından sonraki yaşamda onu nereye gideceğini de gösterir aslında. Tabii kimisinde 50 de olabilir 48 de olabilir gibi ama belli eder yani anlayana. Anladım. Konuyu başka bir yere mi götürdüm yine. Şimdi bizim burada odaklanmamız gereken şey o zaman hani şeytanı tanıyacağız ama nefsimizi nefsimize mücadele edeceğiz.
İşte ben ömrümü buna adadım yani düşmanım benim kim şeytan mı şeytanı tanımaya başladım. Şeytanı tanıdıkça ne asıl düşmanımın nefis olduğunu öğrendim. Nefisi de o kadar araştırdım. Bir tane böyle anlayacağım gibi izah eden yok istihareler istiharelerin neticesinde bir cisim olduğunu bir ruh gibi benzeri bir yapıya sahip olduğunu gibi bunları algıladım.
Ama bu tabii ki bunun için bazı özel yetilerin olması lazım. Rappi’nin tarafından verilen daha iyi anlıyorsun yoksa kitaplardan benziyor. Yani ceviz tadını tarife benziyor ceviz yemeyen birine cevizin tadını ne kadar anlatabilirsin gibi buna benziyor. Şu bu şu o zaman hani efendimiz Mekke döneminde İslam Devleti’ni kurana kadar türlü çileler zorluklar yaşıyor.
Sahabe ile beraber İslam Devleti’ni kurduktan sonra Medine’de diyor ki şimdi asıl cihada başladı küçük cihattan büyük cihada geçtik diyor ve bunun da nefsimiz de nefis de mücadele olduğunu tanımlıyor açıklıyor bize. O zaman yani cihattır İslam’ın şartlarından 6.si o da özellikle evindeki dirilik düzen imani yaşayışla anlamak lazım. Zaten öyle yaşarsan devamında hepsi zaten birbirine reaksiyon göstererek kaplıyor her tarafını.
Şu konuşmayı yülasa edeceksek hani bizim şeyle haberci tabiriyle spot olarak ne söylersin abi. Hadi şu konuşmayı şey yapalım özetleyelim. Senin için zor olacak ama biraz fazla araştırma olunca hepsi birbirinden önemli geliyor ya birini söylersem diğerlerine haksızlık olacakmış geliyor.
Hani özetlersek ey Müslümanlar savunmada kalmayın artık şeytana musallat olun derim. Saldırın derim şeytana musallat olun ya. Biz şeytanla uğraşalım. Uğraşmayalım direkt saldıralım.
Kelime-i şehadetlerle, dualarla, tesbihatlarla, sadakalarla yani birbirimize iyi davranarak hani o sadece oradan iyi davranmayı alıyor iyi insan olursan diyor ya bütün hazreti Kur’an’da yazıyor her şeyi. Oradan işine geleni alıp bize karşı kullanıyor. Eşin sıkıntılı tarafı da şu adam sabah akşam saravat getiriyor yani haftada bir sefer hatimi indiriyor işte ne bileyim o kadar zikirler çekiyor. Yani insanı insanlarla ilişkilerinde sorunu var ya adalette sorunu var ya hedefte problemi var bir çürük zaafı var.
Yani gel sen şimdi böyle problemli bir şeyle şeytana saldır de. Ama şu var. Veya bu ruh haline şeytana saldırsın hadi. Şimdi şu var. İslam’ı bir bütün olarak anladığında farzları yaptıktan sonra diğerleri de sana sünnet olmasına rağmen farza yakın geliyor. Mutlaka yapman gerekiyor.
Yani bir sılahi rahim mutlaka gitmen lazım. Farzı mutlaka namaz kılıyoruz ya bir namazı kılamadık mı böyle bir huzursuzluk oluyor ya. Evet ya vaktinde bile kılamayınca böyle bir huzursuz oluyorum illa da kılacağım onu. Şimdi bak işte devamını da yaptıkça Rabbim sana anlayışı anlamayı idrakı veriyor. Verdikçe bu sefer başka başka şeyleri de yapmak istiyorsun. Ama kendini açık tutarsan. Hazreti Kur’an’ı Efendimiz aleyhisselamı tamamını anlamak istersen. Ama sen eğer namaz oruç işte evin içinde oturma zikir dua ile sınırlarsan ki bunlar olmadan olmaz onu söyleyelim. Bunun üzerine ilave koyanlar işte önder olur lider olur. Öndeki cihat edenlerden olur. Savaşanlardan olur mücadele edenlerden olur. Hem öğreniyor doğruyu hem de doğruyu aktaranlardan olur. Ama sadece evinde de yaşasa olur mu olur. Ama burada da neye giriyor biliyor musun şimdi bir bilgi de vereyim. Ruhlar aliminde ruhlar kendisi seçiyor çıtasını. Hatırladım bir kere bahsetmiştim. Oradaki tercihine göre orayı kazanmak için yeryüzüne geliyor. Yeryüzünde o hedef ulaşmaya çalışıyor. Çıtası düşükçe gerekiyor ki orada evinde ibadet etse yetişecek. Neyin peşindesin değil mi? Şimdi bak her hali ve durumu anlayacak donanımımız olursa bu da istişare ile olur. Bir ara gelip sohbetlerle olur toplantılar yaparız konuşuruz ederiz. Herkes öğrendiğini anlatırsa birbirimizden öğrenirsek o zaman evinde sırf ibadet edenin de aslında doğru yaptığını anlarız. Ama kimisinin de çıtası yukarıdadır. Sokağa da çıkıp anlatmak ister. Çünkü evdeki yaptığı onu oraya taşımayacak. Buraya götürür buradan buraya zıplar. Ama eğer de sokakta çıkarsa hepsine koyduğu mesafe ve çıtaya göre hareket eder. Onun için de ona göre gayret eder. Yani hedefimiz nereyse dünyada o kadar çalışıyoruz. Çalışmaya gayret gösteriyoruz o anlama gelir.
Allah razı olsun. Allah’a emanet olun. Allah razı olsun.
Biz de sabrettiniz. Bizi dinlediniz.
Altyazı M.K.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir