"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tazmanya Canavarı Hakkında Bilmediğiniz 7 İlginç Gerçek

Tazmanya Canavarı Hakkında Bilmediğiniz 7 İlginç Gerçek
videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=ZwcrYFqjjG4.

Herkese merhabalar ben Ruhi Cennet. Her şey Avustralya’nın güneyine yerleşen göçmenlerin çalıların ardından şeytani sesler duymasıyla başladı. Daha önce duyulmamış, işitilmemiş bu tüyler ürpertici sesler insanlara sanki etraflarının bir canavar tarafından kuşatıldığının hissiyatını veriyordu. Zaman içinde bu kan donduran seslerin sahibine Tazmanya Canavarı adı verilecekti. Ancak çıkardığı sesler onun yalnızca keşfedilmesini sağlamayacak. Aynı zamanda Ruhi Tuls’un baş kahramanlarından biri yapacaktı. Büyük bir üne kavuşan Taz kahramanı, Tazmanya Canavarlarının gerçeğini tam anlamıyla yansıtmıyor olsa da hepimizin hafızalarını kazınmayı başardık. İşte Kurgulan’ın aksine Tazmanya Canavarı’nın bilinmeyen 7 gerçeği. 1. Çok yüksek ve rahatsız edici bir sete sahiptirler. Eğer daha önce bir Tazmanya Canavarı’nın sesini duymadıysanız muhtemelen bu sesi duyduğunuzda ilk olarak anlamlandıramayacak, ardından bu şiddetli sesin kaynağını merak edeceksiniz. Ancak duyduğunuz sesin büyük bir yaratıktan değil, yaklaşık 60 cm’lik, 7 kg’lı küçük sayılabilecek bir canlıdan geldiğini bilmelisiniz. Tazmanya Canavarı’nın çıkardığı bu sesler size çığlık, hırlama, horlama hatta hapşırmayı anımsatacak. 2. Isırıkları o kadar güçlüdür ki kemiklerinizi paramparça edebilir. Tazmanya Canavarları vücut büyüklüklerine oranla dünya üzerindeki en güçlü ısırığa sahip olmada birinciliği kimseye kapsırmıyor. Vücutlarına nazaran daha büyük bir kafaları olması çenelerini 80 dereceye kadar açabilmelerini imkan tanıyor. Biz insanların herhangi bir maddeye uyguladığı çene basıncı ortalama 126 psi iken bu sayı köpeklerde 120-140 arasında değişmekte. Pek çok canlıdan çok daha küçük olan Tazmanya Canavarları’nın çene basıncı ise tam 200 psi. Bu, çenelerinin uyguladığı basıncın metalleri ve hayvan kafeslerini dahi
parçalayabilecek kuvvetli olduğunu gösteriyor. Tazmanya Canavarları avlarını veya leşleri mükemmel şekilde tasarlanmış çenek astarı sayesinde ofalamayı başarabilir. Dişleri öyle kuvvetli ki en sert kemikleri bile midelerini indirebiliyorlar. Genellikle kuş, yıla ve diğer memeliler ile beslenen bu tür aynı zamanda leş avcısı olarak da bilinmekte. 3- Kurbanlarının vücutlarının içinde uyurlar. Bir cesetle aynı ortamda bulunma fikri hepimiz için mide bulandırıcıdır. Fakat Tazmanya Canavarı için bu durum tam tersi. Onlar yalnızca leşleri yemekle kalmıyor. Aynı zamanda öldürdükleri kurbanlarının leşlerinde uyuyorlar. Böylelikle vahşi beslenme alışkanlıklarına uyandıklarında kaldıkları yerden devam edebiliyorlar. Bu durum bizim için her ne kadar ürkütücü görünse de onlar çevreyi larvalardan arındıran ekolojik dengeyi koruyan varlıklar. 4- Tekdit altında olduklarında ilginç bir esneme hareketinde bulunurlar. Genel olarak utangaç bir tür olan Tazmanya Canavarları biz insanlar için tehlike arz etmiyor. Tabii onlar için ciddi bir tehdit teşkil etmiyorsak. Tehditkar bir davranışı kolayca sezen bu canlılar bir refleks olarak esnemeye ve homurdamaya başlıyor ve oldukça sinirli görünüyorlar. Ancak bu refleksleri agresyonun değil endişe ve korkunun göstergesidir. 5- Oldukça çeviktirler. Son derece çevik yapıya sahip olan Tazmanya Canavarları usta ağaç tırmanıcılarından,
hayatta kalma içgüdüsüyle doğrudan bağlantılı olan bu yetenek özellikle genç Tazmanya Canavarlarının aynı türün yetişkinlerinden kaçması için oldukça önemli. Çünkü genç üyeler yetişkinler için aynı zamanda besin kaynağı. Bu canlıların önemli özelliklerinden bir diğeri de iyi birer yüzücü olmaları. Ayrıca saatte 13 km’ye kadar koşabiliyorlar. 6- Dişleri büyümeyi hiçbir zaman durdurmaz. Eşsiz dişlere sahip olan bu canlılar tıpkı köpeklerde olduğu gibi 42 adet dişe sahiptirler. Fakat köpeklerin ve birçok farklı türün aksine dişleri hayatlarının sonuna kadar gelişmeye ve büyümeye devam eder. Bu da avlarının her bir parçasını yemelerini kolaylaştıran en önemli faktör. 7- Nesilleri tükenmekte. Tazmanya Canavarları 2008 yılından beri nesli tükenmekte olan hayvanlar grubunda yer alıyor. Nesillerinin tükenme sebepleri göz önüne alındığında ortaya çıkan tablo oldukça şaşırtıcı. Hırçın beslenme alışkanlıklarından taviz vermeyen bu yaratıklar, arabaların ezdiği hayvan leşlerini yeme girişiminde bulunurken ya da bu leşleri kendi alanlarına çekmeye çalışırken, kurbanlarının kaderlerini paylaşarak arabaların altında can veriyorlar. Yok oluşlarının bir diğer sebebi ise popülyasyonlarında ilk defa 1996 yılında Mount William’da görülen yüz tümörü.
Bulaşıcı bir hastalık olan canavar yüz tümörü, Tazmanya canavarlarının birbirini enfekte etmesine ve hastalığın kolayca yayılmasına yol açıyor. Enfekte olan hayvanın yüzünde çıkan tümör, beslenmesine engel olarak onu sona sürükler. Son dönemde yayınlanan raporlar, bu canlıların mücadele ettiği yüz tümörünün popülyasyon içinde yavaşladığını ve bu durumun hayvanların tükenen nesline bir umut ışığı olduğunu bildirse de risk hala devam ediyor.
Looney Tunes şirketi tarafından çizgi filmi yaratılan Taz karakteri ölümsüzlüğüne her daim koruyacak. Fakat nesilleri tükenmekte olan Tazmanya canavarı hayvanları için durum pek de iç içici gözükmemekte. Umarım bu video hoşunuza gitmiştir. Katı’la yeni videolar yüklenmeye devam edecek. Birkaç haftadır yavaşladığımızın farkındayım. Fakat önümüzdeki haftalarda artık vitesi daha da ileri alacağız. Daha da hızlı videolar gelecek. Destekleriniz için teşekkür ederim.
Sizlerle YouTube’da fark yaratmaya, bir belgesel kanalı olmaya devam etmek istiyorum. Bir sonraki katıla özel videoda görüşmek üzere. Hoşçakalın.
Ben, bu içiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir