"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ünlülerin Ölmeden Önceki Son Sözleri

Ünlülerin Ölmeden Önceki Son Sözleri

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=cBO489z-NtU.

Komedi bitti. Ludwig van Beethoven. Ben akşam yemeğimi cehennemde yemeye gidiyorum. Sakın ha karı gibi ağlamayın. Lewis Franklin. Ölümün tadı dilimin ucunda. Bu dünyadan olmayan bir şey hissediyorum. Amadeus Mozart. Bir merdiven. Çabuk bir merdiven getirin. Gogol. Ya duvar kağıdı gidiyor ya da ben. Oscar Wilde.
Siyah bir ışık görüyorum. Victor Hugo. Kimse bana inanmayacağı için gördüklerimin yarısını bile anlatmadım. Marco Polo. Biraz daha ışık. Göte. Vur beni korkak. Yalnızca bir adam öldürmüş olacaksın. Ernesto Chegovera. Beni göğsümden vurun. Ben Tomas Hollini. Ah iyi olsam. Terliklerimi giysem. Şu odada dolaşsam. Şu köşeye geçsem. Resimlerimi yapsam. Cemal Nadir. Her şeyden öyle sıkıldım ki. Winston Churchill. Çok zamandır şampanya içmemiştim. Antoni Çehof. İşte bu iyi. Immanuel Kant. Yanı başında son sözünü soran arkadaşlarına hadi oradan.
Son sözler yeterince doğru söz söylememiş aptallar içindir. Daddy. Karl Marx. Biraz dinleneyim. Namık Kemal. Sen de mi bir ütüs. Julius Sezar. Bu da benim için yeni bir deneyim olacak. Bernhard Sahl. Saatim nerede? Salvador Dali. Vay canına. Steve Jobs. Hoşça kal de Pat. Hoşça kal de Jack. Çünkü hoş bir adamsın. Merlin Monroe. Affedersiniz efendim isteyerek olmadı. Giotin Sehpasına doğru ilerlerken yanlışlıkla cellıdının ayağına basan Kraliçe Mary Antoin. Asla iskoç viskisinden Martini’ye geçmemem gerekirdi. Bogart. Lanet olsun. Sakın tanrıdan bana yardım etmesini istemeye kalkma. Jan Crawford kendisi için yüksek sesle dua etmeye başlayan kahyasına söyledi. Yaşıyorum. Roma İmparatoru Caligula kendi askerleri tarafından öldürüldüğü sırada. Hey arkadaşlar. Yarınki gazetenin manşeti için şu başlığa ne dersiniz? Kızarmış Fransız. Elektrikli sandalede idama mahkum olan James French isimli bir katil bu sözleri idamına tanıklık eden bası mensuplarına atfen söyledi. Durdu. Joseph Henry Green kendi namzını ölçerken. Papaz efendi. Bence şu an düşman kazanmak için iyi bir zaman değil. Şeytanı lanetlemesini isteyen papaza Voltaire’in verdiği cevap. Bu cehennemin aşağılık yaratıklarına çok düşkünüm ve onların hasretini çekiyorum. Richard Wagner. Her şey bitti. Artık çok geç. İngiliz şair Lord Byron. Onlara söyleyin. Muhteşem bir hayat geçirdim. Ludwig Wittgenstein.
Ölmek dışında hiçbir şey istemiyorum. Jane Aston. Hayat bitti. Nefesim sıkışıyor. Bir şey eziyor beni. Pushkin. Yaşasın tam bağımsız Türkiye. Yaşasın Marxizm, Leninizmin yüce ideolojisi. Kahrolsun emperyalizm. Yaşasın işçiler, köylüler. Deniz gezmiş. Bu gece rahat uyuyacağım. İsmet’in önü.
Ağlayacak bir şey yok. Conrad Ediner yaşamının son dakikalarında yanı başında gözyaşı döken yakınlarına söylemiştir. Umarım sizi sıkmamışımdır. Elvis Presley. Sadece bir kişi beni anladı. O da gerçekten anlamadı. Hegel. Son yolculuğumu yapmak üzereyim. Karanlığa büyük bir adım. Hobbes. Crypto, ask the pusa bir horoz borcum var. Bunu ödemeyi unutma. Socrates. Moose Indian. Henry David Thorne’un bu kelimelerle neden bahsettiği asla anlaşılamadı. Kimse anlamıyor mu? James Joyce. Sattığımın dünyasının ve üstündeki herkesin canı cehenneme. Sen hariç Carlotta. Fielz. Carlotta Fielz’in metresi ve son sözleri sırasında yanında olan kişiydi. İçeri gitmeliyim. Sis yükseliyor. Emily Dickinson.
Her şey çok ilginçti. Montego. Öldür beni. Yoksa katilin birisin. Kafka. Tüberküloz’dan ölmek üzere olan ve son günlerinde oldukça acı çeken Kafka, bu sözleri kendisine öldürücü dozda morfin vermeyi reddeden bir doktora yöneltmişti. Ne kadar güzel. Elizabeth Browning. Alın şu yastıkları. Artık onlara ihtiyacım olmayacak. Alice Harikalar Diyarı’nın yazarı. Lewis Carroll. Uçağa binmesek olmaz mı? Kemal Sunal. Aman. Hayat boş be. Sunal pek uysal. Aldığın şu hayat fena değildir. Üstü kalsın. Cemal Süreyya. Merak etmeyin. Daha ölmedim. Oğuz Atay. Arkadaşının evinde kapıyı çalanlara banyoda söylediği sözler. Lanet olsun. Bir kurşun.
Anthony Joseph de Sackar. Bir kez bile küfretmeyen bir centilmen olduğu söylenir. Bir imparator ayakta ölmeli. Vaspecian. Roma imparatoru. Ağlayacak bir şey yok. Conrad Ediner. Sıkıldım, sıkıldım. Gabriel de Anzio. İtalyan yazar. Sanırım öleceğim. Yağmur seviyorum. Yağmurun yüzüme değmesine bayılıyorum. Catherine Mansfield. İngiliz yazar. Herkes ölür. Ama bana bir ayrıcalık tanınır sanıyordum. Ne olacak şimdi? William Sorin. ABD’li yazar. Tamam Mabel. Geliyorum. Thomas Wolfe. ABD’li yazar. At. Güzel bir at. Bir ata krallığımı veririm. İngiliz Kralı 3. Richard. Ölmek üzereyim veya ölmekteyim. Bu ifadelerin ikisi de doğrudur. Dominic Bours. Ünlü Fransız dil bilgisi uzmanı. Tek bir hata yaptın. Benimle evlendin. Brandon Behan. Joseph. Yıkanma geliyorum. Napoleon. Çok komikti. Yarın onu yukardakilere anlatırım. Alfred Haussmann. İngiliz şair. Doktorunun anlattığı fıkrayı dinledikten sonra son sözleriydi. Dünya evrenin merkezi değildir. Dünya dönüyor. Bruno. İtalyan filozof. Rahip. Gökbilimci. Dünyanın evrenin merkezi olmadığına, diğer gezegenler gibi güneşin çevresinde döndüğünü söyleyen Bruno’nun yakılarak idam edilirken söylediği son sözler. Aşklarım. Elveda benim beyazımsılarım. Ivan Sergantyevich Turgenev. Dik durun. Adil olun. Sabırlı olun. Daha iyi bir dünyada görüşmek ümidiyle. Atatürk’te kalın. Cumhuriyet’te kalın. Hoşça kalın. Levent Kırca. Ölmeden önce kendisine yaşam boyu onur ödülü verilen bir festivale gönderdiği mektubun son satırları. Bilinen son cümleleri de bunlardır. Teslim olmuyoruz. Biz buraya dönmeye değil, ölmeye geldik. Yapabiliyorsanız gelin teslim alın bakalım. Mahir Çayan. Çıkmama yardım edin. İnerken nasıl olsa yalnız kalacağım. Thomas More. İdam sehpasına çıkarken cellata son sözleri. Ben ülkemin bağımsızlığı ve halkımın mutluluğu için bir defa ölüyorum. Sizler, bizi asanlar şerefsizliğinizle her gün öleceksiniz. Biz halkımızın hizmetindeyiz. Sizler Amerika’nın hizmetindesiniz. Yaşasın devrimciler. Kahrolsun faşizm. Yusuf Aslan. Kıçımı öp. John Wayne Gacy. Yakın ışıkları. Eve karanlıkta gitmek istemiyorum. Henry.
Kandırıldım. Zeynel Abidin bin Ali Tunus. Padişahım, sen beni şer ile öldürmüyorsun. Benim katlim için bir suçum yoktur. Zulm ile katlediyorsun. İki elim mahşer günü yakandadır. Tarhoncu Ahmet Paşa, idam edilirken dördüncü Murat’a söylemiştir. Ölümüm çok uzun sürdü. Umarım beni affedersiniz. İngiltere Kralı 2. Charles. Ey fazilet. Sen bir laftan ibaret kalmışsın. Sezar’ın ölümünden sonra çıkan karışıklıkta intihar etmek zorunda kalmıştır. Brutus. Dünya bir büyük sanatkar kaybediyor. Neron. Korkak karılar gibi ağlama. Siz benim ölümsüz olduğumu mu sanıyordunuz? Fransız Kralı 14. Louis ölüm döşeğindeyken çevresindekilere söylemiştir.
Frans Tellerent, dünyanın en meşhur diplomatı, dünyanın en meşhur ressamlarından da Della Croix’ın gayrimeşru babasıdır. Hala dünya diplomatlarının idealidir. Birçok rejime aynı maharetle hizmet etmiştir. O kadar ki, Napoleon bir gün, Frans çok zengin oldu diyenlere niçin şaşırıyorsunuz? Şaşmayınız. Çünkü o, kendini satın alanların hepsini satmıştır demiştir.
Küçükken topaldı. Kiliseye intisap etmiş, din adamı olmuştu. Fakat onu daha çok servet ve politik alakalandırıyordu. Yeni fikirlere çabuk adapte oldu. Kiliseden ayrıldı. Papa onu satmış ilan etti. Kiliseyle ancak ölümünden kısa bir süre önce barıştılar. Son sözü de kendisini hasta yatığında ziyarete gelen Louis Pilipe söylediği şu dalkavukçu cümledir. Haşmet’im sizi evimde görmek ne saadet. Demek ki bir dalkavuk ölürken de dalkavuk olarak ölüyor. Artık kurtulmak istiyorum. Abdülhak Hamid Tarhan. Benim için ağlamayınız. Geçici kederlerim içinde. Ben insanların dudaklarında, mısralarında yaşayacağım. Quintus Enius.
Kâfi derecede yedim, içtim, oynadım, güldüm. Artık gitme zamanım geldi. Horace. Haydi bakalım. Bir filozof gibi neşeyle ölmeliyim.
İkilleri din adamlarını rahatsız etti ve idama mahkum oldu. Filozof Vanini.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir