"Enter"a basıp içeriğe geçin

SİBER GÜVENLİK MÜLAKAT SORULARI!

SİBER GÜVENLİK MÜLAKAT SORULARI!

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=jvocUlo1jkQ.

Çok hoşunuza gitmişti. Hatta en son yaptığım Google’un mülakat sorularını. Ben size en çok gelecek konuları söyleyeyim. Açayım şimdi. Takır takır. En çok gelecek konular. Siz de onları güzelce çalışın. Mülakat, sınav sorularını veriyorum. Takır takır. Bugüne kadar hayatta karşılaştığım en çok gelen mülakat sorularını veriyorum size. Soruları söyleyeceğim. Google’a yazdığınız zaman cevapları çıkıyor.
Sonra aralarından, hani bunu YouTube’a attığınız zaman falan yorumlara da yazarsınız. En çok merak ettiğiniz veya bulamadığınızı. Onları da ayrıca videosuyla yaparız. Okey miyiz? Mevzu bu. Bak, şaşırtmacılı sorular da var aralarında. Ve sıralaması karışık. Kafama göre. Aklıma geldiği gibi. Zafiyet, tehdit, risk. Nedir bunlar? Tanımları nelerdir? Bak bunu bilgi güvenlikçileri mutlaka sorar. Zafiyet, tehdit, risk. Tamam. Benim YouTube kanalında da bunun cevabı var. Bu var. Bunu sorarlar. Bu bir. Hayır. Ping hangi protokolü ve portu kullanır? Bak bunu sorarlar. Ping. Bu net dörtlülere sorulur. Çok şaşırtmacalı bir soru bu.
Tufa’ya getirmek için sorulmuş bir soru. Alengliki biraz. Atlamamanız gereken bir soru. Ping’i sorabilirler. Bak. Atlamamanız gerekiyor. Çete şu anda atlıyorlar. Atlamamaları gereken bir soru. Daha mı? Bak. 3 MD5 SHI1 Ve AES. Arasındaki farklar neler? Bak. MD5 SHI1 AES. Farkları neler? Çok basit bir soru. Çok basit bir soru. Tamam mı? Çok basit bir soru. 4’teyiz değil mi? 4’teyiz değil mi?
4 5 5 Veri tabanında parola saklamanız gerekiyorsa nasıl saklarsınız? Youtube’da var. Youtube’da var. Koydum. Aynen. Tamam mı? Koydum. 6 Bak bilenler nasıl yazıyor. 6
O asf nedir? En çok bilinen 5 tane güvenlik açığınızı yazınız. Mutlaka web güvenlikte top 10’dur. Aslında 10 tanesi ile ilgili soru görebilir. Bunların içerisinden abi. SQL Injection CSRF Ondan sonra Cross-Line Scripting Bunların hepsini bileceksiniz abi. Nedir? Mutlaka bileceksiniz. Tamam mı? Hepsini bileceksiniz yani. SSL TLS HTTPS Kavramlar Farklar 7 veya 8 oldu hatırlamıyorum şimdi. Bak bunları sorarlar. SSL, HTTPS, TLS Bunları sorarlar. Tamam mı? Ondan sonra Yani IPS IDS arasındaki farkı artık sormuyorlar.
Eskiden sorarlardı. Simetrik asimetrik şifreleme arasındaki fark. Google şeyinde de sormuşlardı biliyorsunuz. Soruyorlar abi hala. En sevdiklerimden bir tanesi. FTP S ve secure FTP. SFTP arasındaki farkı sorarlar. Bak bundan hep dörtçüler sorar. FTP S ve SFTP arasındaki fark ne? Tamam mı? Bilgi güvenliği firmaları bunu sorarlar. FTP S ve SFTP arasındaki fark ne? Tamam mı? Bilgi güvenliği firmaları bunu sorarlar.
Bilgi güvenliği firmaları bunu sorarlar. Bunu genelde sorarlar. Beyaz kutu ve kara kutu pentesti. Yani bir hedef hakkında beyaz kutu olduğu zaman ne bilirsin? Kara kutu olduğu zaman ne bilirsin? Black box, white box. Nedir? Onu da sorarlar. Web sunucuların yanıt kodlarını sorarlar. İşte 200, 300, 400, 500 hepsini sorarlar.
Onları bilin mutlaka. Web application firewall’u sorarlar. Web application firewall’u sorarlar. Nedir? Ne işe yarar? Tamam mı? Mutlaka sorarlar. DDoS dos kesin sorarlar. DDoS dos kesin sorarlar. Ondan sonra. Yani çok görmedim ben ama mesela Cemo Dd777 nedir? 666 nedir? falan gibi sorular sorabilirler Linux ile ilgili. Yani çok karşılaşmadım.
Çok karşılaşmadım. O sikatmanları sormazlar. Görmedim şimdilerde ama firmaya ve firmanın yetkinliğine göre değişmekle beraber sorabilirler. Bilgi güvenlik firmaları yine NIST işte ISO 27001 PCI DSS hakkında sorarlar. ARP Poisoning’i sorabilirler. Çok eski bir metod. Men in the middle atakları sorabilirler. O da çok eski ama sorabilirler. CIE’yi sormazlar herhalde. Confidentiality Integrity and Availability’i sormazlar. Evet Trivay Handshake gelebilir. Ya da şey sorabilirler hani Video iletişimi TCP mi UDP mi diye sorabilirler. Tamam mı? Böyle şeyler olabilir.
Onun dışında şey sorabilirler bak Encoding, Encryption, Hashing Bak Kodlama, Şifreleme ve Hashleme. Bunu sorabilirler. Tamam mı? Bunu sorarlar. Aralarındaki farkı söyle derler. İşte bir iki polisi prosedür şeyleri sorabilirler. İşte bir Forensik yapısı içerisinde nelere dikkat etmek gerekir. Önce kimi uyarmak lazım bilmem ne falan. Bunları sorabilirler. Ama genelde sahada karşılaştığın sorular bunlar sevgili dostlar. Bunlarla karşılaşırsınız. Hepinizi öpüyorum. Kendinize çok iyi bakın. Allah’a emanet olun. Bir sonraki videoda görüşürüz. Haydi eyvallah.
Can kaçar. Abone olun oğlum.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir